Blog Image

Bosch AVIOTEC IP Starlight 8000

Bosch AVIOTEC IP Starlight 8000 güvenlik kamerası, kararlı duman ve alev algılamasında kusursuz bir sonuç elde eder. Bir güvenlik kamerasından görüntüleme ve daha fazlasını bekleyenler için ideal bir çözümdür.

Gelişen teknoloji ile birlikte video görüntüsü üzerinden hareketler ve yangın algılaması tespitleri gibi yapay zeka kullanan çözümler günlük hayatımızda kullanımı oldukça yaygındır. Bu teknolojiler beraberinde bir çok olası tehlikeleri felakete dönmeden tespit edip, ilgili yerlere yapılan bildirimler ile hayatımızı kolaylaştırır. Korumak kazanmaktan daha kolaydır sloganımız ile var olanı korumaya ve gözetlemeye dair profesyonel güvenlik sistemi çözümleri üretiyoruz.

Bosch AVIOTEC IP Starlight 8000 güvenlik kamerası merkezi bir istasyon haricinde bağımsız olarak çalışabilir ve yangın durumunu değerlendirmesi için bir sunucuya ihtiyaç duymaz. Yangın algılaması sırasında FPA-5000 yangın alarm paneline kontak üzerinden bilgi gönderir ve bu sayede algılama dedektörü gibi kullanımı vardır.

 

Bosch AVIOTEC IP Starlight 8000 Video Tabanlı Yangın Algılama

Bosch AVIOTEC IP güvenlik kamerası düşük ışık ihtiyacı ile video tabanlı yangın algılamada TF1 – TF8 standardına göre algılama yapar. Duman veya alev algılamasını video yayını üzerinden gerçekleştirip, alarm durumlarında ilgili yerlere hızlı ve kararlı bildirimler yapar.

Yüksek yangın tehlikesi taşıyan kağıt fabrikaları, yanıcı madde depolama alanları, makine parkurları ve benzeri yüksek riskli alanlarda kullanım için uygundur. Kamera bir yönetim sunucusuna bağlı ise yangın hadisesinin kaynağını bulmada oldukça yardımcı olacaktır. IP Network teknolojisi ile çalışan bu kamera PoE özelliği ile harici bir besleme ihtiyacı olmadan mevcut networkünüzde çalışabilir.

Video tabanlı yangın alarm sistemleri, videonun içeriğindeki görüntüleri analiz eden sistemlerdir. Bu sistemler yangın hadisesini tespit ettiği anda ilgili yerlere uyarılar gönderir. Geleneksek yangın algılama sistemleri ilgili dedektörün aktif olduğu durumlarda harekete geçer fakat video tabanlı sistemlerde hadise daha önce farkedilebilir.

Not: Video tabanlı yangın algılama sistemleri, video içeriği analiz sistemleridir. Bu sistemler yangın durumunda uyarı verir ve yangın algılama sistemlerini ve/veya izleme merkezlerinde gözetim yapan kişileri desteklemek üzere tasarlanmış ürünlerdir. Video tabanlı yangın algılama sistemleri, gözetim yapılan alan ve arka plan dikkate alındığında, geleneksel yangın algılama sistemlerine göre çok daha fazla sayıda zorlukla karşılaşmaktadır. Tüm gözetim alanı ortamları için yangın algılaması yapılabileceğinin garantisi yoktur. Bu nedenle, video tabanlı yangın algılama sistemini, yanlış alarm da vermesi söz konusu olan ve yangın algılamasını erken bir safhada gerçekleştirme olasılığını yükselten bir sistem olarak görülmesi gerekir. Olası tüm görüntülü senaryolarda yangın algılamasını mümkün kılan bir sistem olarak görülmemelidir