Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Yangın hadisesini algılama da kullanılan bu sistem için ekonomik ve küçük çaplı projelerde kullanımı uygundur. Sistem bölgesel olarak denetimler yapabilir ve kullanılan kontrol panelinin bölge kartı ( her bölyege 30 dedektör ) kadar dedektör bağlantısına izin verir. 

Sistem içerisinde duman dedektörü, ısı dedektörü, kombine dedektörler, su baksın dedektöü ve gaz dedektörü gibi algılayıcı elemanlar bulunur. Algılama elemanları bir bölgede alarm durumu olduğunu göstereceğinden o bölgede kaç dedektör var ise kontrolü fiziksel olarak yapılmalıdır. Bir bölgede 30 dedektör bağlı ise hangi dedektörden alarm geldiğini fiziksel olarak tespit yapmak gerekir. Sistemde bir de ihbar elemanları mevcut olup, tekrarlama panelleri, ışıklı sirenler, flaşörler, paralel gösterge panelleri, telefon arama modülü gibi elemanlardır.

 

Konvansiyonel yangın algılama ve ihbar sistemi mekanda çıkacak olan yangının yalnızca bölge bilgisini verir ve insanları sesli, ışıklı bir biçimde uyarır.

Sistemin çalışma şekli aslında oldukça basittir. Yangın çıktığı zaman önce algılama elemanları bu yangından haberdar olur ve durumu panele bildirir. Panel hemen yangın algılama ve ihbar panelinin bağlı olan alarm hatlarını devreye sokar. Ayrıca kendi ön panelinde yangın alarm bilgisine ve hangi bölgeden geldiğini gösterir.

 

Kısaca, konvansiyonel yangın alarmı zon bazında algılama yapar, Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerinden bağlantı yapar. Uygulamada bir zona 30 tane eleman bağlanabilir. Binanın her katında 1 zon olacak şekilde projelendirilir ve yalnızca o katta yangın olduğu izlenebilir.