Turnike Sistemleri

Kalabalık alanlarda kontrollü bir geçiş sağlaması, yetkili kişilerce kullanım, yetkisiz kişilere engel ve benzeri kontrol edilemesi istenen alanlarda en etkili çözüm geçiş turnikeleridir. Görsel olarak her mekana uygun mimari yapısı, Her kesimin kullanımı göz önünde bulundurulduğunda sağlamlığı ve tüm hava şartlarında çalışa bilme özellikleri sayesinde kolayca tüm alanlarda kullanılabilir. Mavi Alarm, turnike sistemlerinde sizlere kolaylıklar sağlayan bir alt yapı hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda size sunulan seçenekleri değerlendirmeniz halinde doğru sistemi kabul etmeniz mümkün olacaktır. Metro, tren, metrobüs istasyonları, ticaret merkezleri, stadyumlar, okullar ve benzeri yoğun giriş çıkış trafiği olan lokasyonlarda kontrollü geçişler için tasarlanmıştır.

Tripod Turnikeler bel hizasında olup, kiişlerin geçişlerinde bir mekanızmayı sürükleme mantığı ile geçişi sağlar ve bu mekanizma bir kişinin geçeceği ralıkta dönüşe izin verir. Diğer kişilerin geçişi mümkün olmayacak kadar kısa aralıklar ile turu tamamlar ve tekrar bir açılma komutu gelene kadar mekanizma kilit kalır. Yönetmelikler gereği elektrik kesintilerinde dönüş mekanizması herkesin geçişine izin verir ve elektrik kesintilerine karşı UPS güç kaynağı kullanımı daha uygundur. Harici bir kontak tan komut alabilen turnike sistmeleri Access Kontrol Sistemleri ile entegre olarak çalışabilir veya ( uzaktan kumanda & manuel buton ) harici bir kumanda ile geçişler kontrol edilebilir.

 

Turnike Sistemi Çözümleri

Turnike Sistemi çözümlerinde elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteren Mavi Alarm; güvenlik sistemi ihtiyacı olan kurum, kuruluş ve bireylere hizmet sunar. Yenilikçi teknolojiler ile donatılan en güncel sistemleri ile kullanıcılara kaliteli ve ekonomik çözümler sunan firmamız, dünyaca kabul görmüş global markalar ile çalışır.

Güvenlik sisteminin en önemli parçalarından biri olan turnike sistemleri ile adından söz ettiren markalar, geçiş kontrolü sağlayan farklı modelleri ile kullanıcıların beğenisini kazanır. Turnike sistemi ürünlerinde Tripod Turnike, VIP Turnike, Boy Turnike, Hızlı Geçiş ve Engelli Geçiş Turnikeleri dahil olmak üzere geçiş noktalarında kontrollü geçiş sağlamak amacı ile çözümler üretiyoruz. Geçiş kontrol turnikelerini elektronik geçiş kontrol sistemleri ile entegre edip, işletme özelinde çözüler sunuyoruz.

 

Turnike Sistemi Ne İşe Yarar ?

Bina güvenliğinin sağlanmasında önemli bir adım olan turnike sistemi, bina giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bina sakinlerinin kimlik bilgilerinin tutulduğu sistem sayesinde izinsiz binaya giriş engellenir. Pek çok farklı sektörde bina güvenliğinin sağlanması için kullanılan turnike sistemleri müşteri ihtiyaçlarına göre farklı çeşitlerde üretilir. Personel kart okuyucu, biyometrik yüz tanıma cihazı ya da parmak izi tanıma cihazı ile entegre biçimde çalışan sistemin en çok kullanıldığı alanlar şunlardır:

  • Fuar, Cezaevi, AVM giriş çıkışları, Personel takip, Okul öğrenci takip, Yemekhane giriş, Spor salonu üye takip, Stadyum giriş

 

Tripod Turnike Sistemleri

En çok kullanılan turnike çeşitlerinden biri olan tripod turnikeler bel turnikeleri olarak da bilinir. 3 kollu yapıya sahip olan model, genellikle paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan gövde tasarımına sahiptir. Özellikle alışveriş merkezleri, kamu kurumları, fabrika ve sanayi tesislerinde giriş çıkışların kontrolünden sorumludur. Jeton mekanizması eklenerek de kullanılabilir.

 

Vip Turnike Sistemleri

Motorlu ve manuel modelleri bulunan vip turnikeler, özel ve engelli geçişleri için tercih edilir. Cam, paslanmaz çelik ya da alüminyum kollara sahip olabilir. Tekerlekli sandalye, bebek arabası ve trolley gibi büyük araçların geçişine de uygundur.

 

Tam Boy Turnike Sistemleri

Günlük hayatın pek çok alanında kullanılan tam boy turnikeler, paslanmaz çelik yapıya sahiptir. Genellikle stadyumlar, şantiyeler, açık hava organizasyonları ve cezaevi giriş çıkışlarında tercih edilir. Boy Turnikeler geçiş yapacak kişilerin standart turnikelerin üzerinden atlama veya zorlama yöntemi ile geçiş yapma ihtimallerini ortadan kaldırma amaçlı geliştirilmiş olup, kişiler bir kafes içerisinden kontrollü geçecek şekilde tasarlanmıştır. Kafes alanı parmaklıklı yapıda dır ve içerisinde piskolojik olarak bir darlık yaşanmaz. Stadyum, Cezaevleri Arge Merkezleri ve benzeri yüksek güvenlik ihtiyacı olan yerlerde kullanımı yaygındır.

 

Hızlı Geçiş Turnike Sistemleri

Farklı malzeme seçenekleri sayesinde şık ve modern bir görünüm sergileyen hızlı geçiş turnikeleri genellikle giriş çıkışın yoğun olduğu alanlarda kullanılır. Metro, havalimanı, spor salonları, belediyelerde tercih edilir. Hızlı Geçiş Turnikeler diğer turnike sistemleri gibi geçişlerin kontrollü olmasını sağlamanın yanında tepki süreleri ve çalışma mimari yapısı daha hızlı geçişler için tasarlanmıştır. her iki taraftan içe giren kanatlar ile girişler engellenecek kadar aralık kalır ve geçiş esnasında temas etmeden geçiş sağlayan bir üründür. Tripod turnikelerde mekanizmayı temas etmeden döndürülemezken bu sistemde bir motor ile kanatlar içe ve dışa çıkma prensibi sayesinde temassız hızlı bir geçiş sağlar. Aynı zamanda Hızlı geçiş turnikeleri arasında engelli vatandaşlarımız için geliştirilen ürünlerde mevcuttur. Engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalyelerinin geçebileceği genişlikte bir alan bırakılır ve kolaylıkla bu alanı kullanıp geçişini sağlayabilir.