Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri elektronik güvenlik çözümleri alanda kullanılan, geçmişe dönük kayıtları ve canlı olarak istediğiniz tüm platformlardan izleyebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Analog HD (AHD) teknolojisi kullanan sistemler ve IP Network teknolojisi kullanan sistemler olmak üzere 2' ye ayrılır. Her iki sistemde gece ve gündüz görüntü alabilen teknolojiye sahiptir fakat konu gece görüntüsü olduğunda IP Network tabanlı sistemlerde daha fazla görüntüleme çözümleri bulunmaktadır.

21. yüzyılda teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte günlük yaşamın birçok farklı alanında daha etkin şekilde kullanılıyor. Güvenlik önlemlerinin genişletilmesinin yanı sıra çeşitli iş modellerinin daha işlevsel hâle getirilmesinde de önemli rol oynayan kamera sistemleri, MaviAlarm güvencesiyle yaşam alanlarınızın 7/24 gözlem altında tutulmasına imkân tanıyor. Yangın algılama, geçiş kontrol sistemleri ve hırsız alarmı alanlarında tam donanımlı şekilde faaliyet gösteren MaviAlarm, günün her anını güvenle geçirmenizi sağlıyor.

 

IP Kamera Sistemleri

IP Network Kamera sistemleri ile görüntü netliği ve görüntülerden elde edilmesi istenen analizlerin bir alarm durumu oluşturup, gözetim yapan birimlerin işlerini kolaylaştırmasının yanı sıra doğru bilgilendirmeler ile insan gözünün kaçırabileceği detaylara da hakim olmanızı sağlayacaktır.

Temel kamera sistemleri arasındaki IP kamera, cihaz üzerinde yerleşik şekilde yer alan sensörler yardımıyla anlık görüntü kaydı yapabiliyor. Hafızaya aldığı görüntüleri işleyerek verilere dönüştüren kamera türü, yapılandırılmış bir ağ içinde transfer işlemlerini gerçekleştiriyor. Ağ üzerinden aktarılan veriler sistem içinde yetki ataması yapılmış kişilerle paylaşılıyor.

IP kamera, harici bir ağa gereksinim duymaksızın, mevcut ağınız üzerinden kullanabileceğiniz IP kamera, yangın algılama sistemleri başta olmak üzere birçok farklı entegrasyon alanına sahip. Programlanabilir mimaride tasarlanan IP kameralar; depolama, hareket algılama, alarm yönetimi gibi alanlarda dört dörtlük kullanıcı deneyimi ortaya koyuyor. Ayrıca ilgili yapının çalışması için kart, kayıt cihazı, okuyucu benzeri ekipmanlar kullanmanız da gerekmiyor. Kayıpsız network iletişimi için fiber optik çözümleri ile genişleyebilir çözümler.

Kullandığı teknoloji sayesinde görüntü kayıtlarını dilediğiniz yerde saklayablir veya yedekleyebilirsiniz üstelik bu kayıtlara tüm platformlardan erişimi de oldukça kolaydır.

 

IP Network tabanlı kamera sistemlerinin görüntü işleme teknolojileri konusunda ColorVu ve Full Color ( 7/24 renkli görüntü ) teknolojisi, DarkFighter ve Starlight ( karanlık ortamlarda çok daha net görüntüler ) teknolojisi, LightFighter ( aşırı ışığa maruz kalan alanlarda çok daha net görüntü ) gibi görüntü işleme teknolojileri ile zorlu koşullarda dahi net görüntü alabilen çözümler sunar.

Uzak mesafelerde gece görüşün lazer veya termal teknoloji ile sağlanması gözün görmeyeceği mesafelerin görüntülenmesini kolaylaştıracağı gibi termal kamera sistemleri ile ısı yayan cisimlerin görüntülenmesini sağlar. Isı yayan cisimlerin görüntülenmesi konusunda yüksek güvenlik ihtiyacı olan sınırlarda kaçak geçişlerin kontrolü veya orman yangını gibi büyük hadiselerde olayın gerçekleştiği an belirlenemsinde çok önemli bir rol üstlenir. 

 

 

Analog HD Kamera Sistemleri

Analog HD AHD Kamera Sistemleri en yaygın kullanılan teknoloji olup, sunduğu ekonomik çözümler ile her bütçeye uygun çözümler sunar. Her kamera için bire bir kablo çekme zorunluluğu olması sebebi ile büyük yapılarda çok tercih edilmez ve 1 cihaz başına sınırlı sayıda ( 32 kamera ) kamera bağlantısı yapılabilir. Analog görüntü çözünürlükleri günümüzde 8MP' e kadar kadar ulaşmış olup, analog görüntü IP Network sistemlere göre daha akıcı bir görüntü akışı ve kablonun kalitesine göre 1km mesafelerde görüntü almamızı sağlar. Görüntü sinyal kablosu ile iletildiğinden IP sistemlere göre çok daha az bant genişliğine ihtiyaç duyar.

Gündüz ve gece görüntü alabilen AHD sistemler görüntü üzerinden analizleri bağlı bulunduğu DVR cihazından yapar ve talep edilecek tüm analizler için kullanılan DVR veya XVR cihazın bu özellikleri desteklemesi gerekecektir.

Analog CCTV vasıtasıyla HD, Full HD ve 4K çözünürlükte görüntü elde edebilen AHD kameralar (Analog HD), kamera sistemleri içinde çok temel bir yere sahip. Koaksiyel kablo üzerinden iletilen analog video sinyalinin AHD-DVR veya XVR kayıt cihazı vasıtasıyla işlenmesi üzerinden çalışan sistem, kapalı devre televizyon izleme (CCTV) standardı olarak kabul ediliyor. Bilinen en yaygın sistem sistem olup, maliyet açısından en çok tercih edilen çözümdür.

 

IP kamera sistemlerine kıyasla daha düşük bant genişliğiyle çalışan AHD kamera, çok daha hızlı bir görüntü işleme kapasitesini bünyesinde barındırıyor. Üstelik fabrikanızda, işletmenizde veya ofisinizde yer alan mevcut kamera sistemi her ne olursa olsun, sadece cihazları değiştirerek AHD kamera sistemine geçiş yapabilirsiniz. HD olmayan sistemleri alt yapı maliyeti olmadan HD kameraya yükseltebilirsiniz ve 4K çözünürlüğe kamera analog hd kamera çözümleri mevcuttur.

 

Kablosuz Wi-Fi Kamera Sistemleri

Kablosuz Kamera Sistemleri ile kablo çekilme imkanı olmayan veya kablo çekilmesi maliyetli olan mekanlar için geliştirilmiş olup, kullandığı kablosuz teknoloji IP Network tabanlıdır. Kameranın kendi üzerinde bulunan radyo kartı ile kablosuz ağınıza dahil edebileceğiniz wi-fi kameralar veya uzak bir noktayı network ünüze dahil edeceğimiz karşılıklı panel antenler ile kullanımı mümkündür. Kablosuz güvenlik kamera sistemleri genellikle MOBESE ve şehir izleme sistemlerinde tercih edildiği gibi kablo çekilmesi sorlu sınır noktalarında da kullanımı yaygındır.

Sistemin kablosuz olması çözünürlük, görüntülerde donma, parazit veya kopmalar yaşanma algısı oluşturması konusunda bilinmesi gereken en önemli konu kullanılan aktif cihazın kalite ve kabiliyeti ile alakalıdır. Kablosuz yapılarda kullanılan aktif cihaz ( access point - point to point ) doğru konumlandırma ve doğru konfigure edilir ise kablolu yapılar gibi sağlıklı çalışabilir. 

CCTV görüntü ve ses aktarımını kabloya gereksinim duymadan gerçekleştiren Wi-Fi kamera, altyapı giderlerini ortadan kaldırarak maliyetleri önemli ölçüde düşürüyor. Wi-Fi kamera sistemleri, görüntü ve sesin kablosuz aktarımında Wi-Fi, WiMax, 3G ve point to point iletişim teknolojilerine başvuruyor.

Uzaktan kontrol imkânı sağlayan Wi-Fi kamera sistemini evinizde ve iş yerinizde kullanabilirsiniz. Genel güvenlik önlemleri için evinizde yer verebileceğiniz Wi-Fi kameraları çocuk bakıcısını ya da evdeki evcil hayvanlarınızı kontrol etmek için tercih etmeniz de mümkün

 

Termal Kamera Sistemleri

COVID-19 salgınıyla birlikte küresel çapta önem kazanan güvenli ve temassız geçiş, termal kamera sistemleri sayesinde işlevsellik kazanıyor. Kalabalık geçişlerde insanların yüz hatlarını tarayarak ısı ölçen termal kameralar, BlackBody ısı referans cihazlarının yardımıyla ±0.3 yanılma payıyla ateş ölçümü yapabiliyor. Alışveriş merkezi ve fabrikalar gibi kalabalık alanlarda toplu şekilde ateş ölçümüne imkân tanıyan termal kameralar, yapay zekâ algoritması sayesinde maske kontrolünü de mümkün kılıyor. Böylece kamusal alanlara ya da iş yerlerine maskesiz girmek isteyen kişilerin erişimini kısıtlayabilirsiniz. Elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalgaları görselleştirerek ölçüm sonuçlarına ulaşan sistem, COVID-19 pozitif bireylerde görülen yüksek ateş belirtisini tespit etme aşamasında etkili yöntemler arasında bulunuyor. Termal kameralar ısı yayan cisimlerde ısı değeri ölçümü de yapabildiğinden imalat atölyelerinde kullanılabilir. Geniş bir hizmet yeri kabiliyetine sahip termal kamera ile yangın riski olan alanlarda kullanımıda mümkün. Isı eşik aralığı dışında oluşan ani veya normal sıcaklık değerini bir alarm durumu olarak tanımlayabilir, ilgili yerlere bildirimler ile hadisenin vakaya dönüşmemesinde etkili bir rol oynar.

 

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemleri

Otopark, giriş kontrolü, paralı geçiş, sınır kontrolü ve ceza uygulama gibi son derece kapsamlı kullanım alanlarına sahip olan plaka tanıma ve okuma sistemleri, latin alfabesinde yazılmış plakaların tamamını tanıyıp sisteme kaydedebiliyor. Kayıt edilen plakaların sorgusunu da yapan sistem, otomatik bariyer tetikleme ve otopark ücret otomasyonu avantajlarını da beraberinde getiriyor.

Kullanıcı yetkilendirme, uzaktan yönetim, EGM-POLNET ve yerel veritabanında otomatik sorgulama fonksiyonlarıyla çalışan ilgili sistem; otomatik fiş ve etiket basma, opsiyonlu şekilde araç marka ve renk tanıma özelliğinin yanı sıra gece ve gündüz farklı ışık koşullarında çalışabilme kabiliyetine de sahip. Ücretli otopark otomasyonlarında kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta olup, yazar kasa entegrasyonu ile kasiyerin tahsilat sürecini hızlandırıyor. Hızlandırılmış tahsilat ile birlikte kayıp ve kaçağa yol açabilecek insiyatifleri de ortadan kaldırır.

 

Kişi Sayma Kamera Sistemleri

Yapay zekâ ve yapay görme algoritmalarıyla çalışan kişi sayma sistemleri, alışveriş merkezleri ve işletmelerde mağaza içine giren kişi sayısını sınırlandırmak için ideal. Sosyal mesafeli günlük yaşamın kapısını aralayan sistem, toplu dolaşım alanlarındaki hareketliliği sınırlandırıp COVID-19’un bulaş riskiyle mücadele etmek amacıyla da kullanılıyor. Kapalı alanın m2 sine göre aynı anda içeride olması gereken kişi sayısını belirleyin. Doluluk oranı sınırını kişi sayma kamerasına tanıtın ve gerisini yapay zekaya bırakın. Kişi sınırına ulaştığında kapıları kapatın, bildirimler alın veya ilgili kiişileri harekete geçirin. Kişi sayısını anlık olarak görüntülemenize olanak sağlayan kişi sayma sistemi, %95’in üzerinde doğruluk oranına sahip. MaviAlarm’ın kullanıcılarla paylaştığı sistemlerden biri olan kişi sayma sayesinde önceden belirlenen alanlarda kişi sayısında sınırlandırma tercih edilip üst limite ulaşıldıktan sonra giriş çıkışları kapatmak da mümkün hâle geliyor.

 

Mobil Kamera Sistemleri

Özellikle toplu taşıma araçlarının uzaktan izlenmesi için tercih edilen mobil araç kamera sistemleri, titreşime ve vibrasyona maruz kaldığında bile sorunsuz biçimde çalışıyor. Konum bilgisinin anlık olarak görüntülenmesini sağlayan kameralar, araçların içine veya dışına yerleştirilebiliyor. Toplu taşıma araçlarında kullanımı zorunlu tutulan söz konusu sistem, akıllı ulaşımı hatırı sayılır seviyede kolaylaştırıyor. Toplu taşımanın haricinde araç filonuzda kullanımı da oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Aracın anlık konum bilgisi, hızı, taşıdığı yükün görsel kontrolü ve entegre edilebilen izleme çözümlerini tek bir noktadan takip edin.

Siz de evinizde ya da iş yerinizde kamera sistemlerine yer vermek istiyorsanız MaviAlarm’ın güvenlik sektöründeki birikimi ve gelişmiş donanımından yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dünyaca kabul görmüş markalar ile profesyonel güvenlik sistemi çözümleri sunuyoruz.

 

Ex-Proof Güvenlik Kamera Sistemleri

Ex-Proof ürünlerin yanma ve patlama riskinin üst seviyede olduğu alanlarda kullanılır. Patlayıcı ve yanıcı ortamlarda olası bir elektrik kontağı hayati bir risk oluşturur ve mekan içerisinde kullanılacak kameranın veya kamera muhafazasının Ex-Proof özellikte olması gerekir. Petrol, Gaz ve yanıcı diğer sıvıların nakliyesi ve depolanması esnasında gözlem yapmak için ex-proof kamera sistemi kullanılmalıdır. Atex sertifikalı güvenlik kamera sistemi çözümlerimiz için lütfen iletişime geçin.

 

Lazer Kamera Sistemi

Gece görüş teknolojilerinde zifiri karanlıkta en ileriyi görebilen kamera sistemleri lazer gece görüşlü kameralardır. Sınır karakollarında, Karadan deniz üzeri görüntülemelerinde, deniz araçlarında ve 1km mesafede görüntü almaya ihtiyaç duyulabilecek tüm alanlarda görev yapabilir. Zorlu hava koşullarına dayanıklı mimariye sahip lazer kameralarda hareket kabiliyeti bulunan PTZ özellikli modellerde kullanımı yaygındır.

Güvenlik kamerası sadece görüntü izleme ve kayıt etmekten ibaret olmayıp görüntü üzerinde analizler de yapılabilinmektedir. Görüntü üzerinde sanal bir sınır oluşturup, bu sınırlar içerisine herhangi bir isim girdiğinde haberdar olmanızı sağlayacak video analizleri, Görüntü üzerinde belirlediğiniz nesnelerin yerinden kaydırılması veya kaybolması esnasında size uyarı verecek analizler gibi bir çok gelişmiş analiz seçenekleri ile iş ve yaşam alanlarınızda daha kontrollü bir güvenlik sağlar.

 

Gece görüşlü kameralar ile zifiri karanlık diye tabir edilen ortamları izlemek için tasarlanmış kameralar olup, iç ortamda dome dış ortam bullet tabir edilen kasa tipleri ile bilinirler. Dış ortam bellet kameralar yağmur gibi dış etkenlere daha dayanıklı olmakla beraber daha zorlu hava koşullarında çalışmaya uygun sertifikalı (IP66, IP67, IK10, Antikorozyon, Ex-Proof) modelleri de bulunmaktadır. En çok tercih edilen kamera çeşidi olan Bullet kameralar niteliğine göre 20metre den 1km ye kadar karanlık ortamda görüntü alabilirler.

Mobil Kamera Sistemleri hareket eden araçlarda kullanılar sistemler olup, titeşim ve vibrasyon gibi durumlarda çalışabilen özelliklete uretilmiştir. Yapı itibarı ile 12V ve 24V güç biriminden beslenir ve mobil internet kullanımı ile uzaktan erişimi de mümkündür. Sistemin mobil olması araçların GPS üzerinden de takibi yapılabilir algısı oluştuğundan çoğu mobil kaydedici cihazda GPS lokasyon bulma özelliğide vardır.

 

Plaka Tanıma Sistemleri video görüntüsü üzerinden analizler yapıp, araç plakasını bulduktan sonra sayısal hale çevirir ve bu sistemler ANPR kısaltma adı ile bilinen çözümlerdir. IP kameraların her geçen gün daha da akıllandığı ve bu kabiliyeti kullanıcılara tek bir cihaz üzerinden sistemler kurma kolaylığını sağlamaktadır. ANPR özellikli kameralar ile site girişi, otopark ve benzeri yerlerde tanımlı plakaların hızlı geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz ve bunun için başka bir üniteye veya PC ye ihtiyacınız olmayacak.

 

Kişi sayma sistemleri ile işletmenize gelen müşterilerinizi günlük, aylık veya yıllık olarak raporlaryabilirsizniz. Kalabalık alanlarda gelen kişilerin sayısını belilemekte etkili bir çözüm olan kişi sayma sistemlerini içeride olması gerekenden fazla olması durumunda uyarıcı bir sistem olarak ta kullanılabilir. İçeride olması gerekn kişi sınırı belirlenip, sisteme kaydedilir ve giriş ve çıkış yapmış kişiler arasında hesaplamalar yapar, yapılan bu hesap sonunda içeride bulunan kişi sayısı çıkar ve anlık olarak bu denetimi sürekli yapılır. Yapılan bu denetime istinaden kişi sınırı belirlenmiş ise ilgili yerlere bildirimler yapar veya girişlerin otomatik kapanmasını sağlar.

 

Tüm bu izleme ihtiyaçlarının kayıt altına alınması gibi ihtiyaçlarda ise DVR ve NVR Kayıt cihazları devreye girer. Kamera kayıt cihazları kapasitelerine göre 4 kameradan 256 kameraya kadar kendi üzerinde kamera çalıştırabilir. Bu kayıtları kendi üzerinde bulunan hdd lere kaydeder veya harici bir depolama ünitesine de iletebilir. Tüm bu ihtiyaçların yanı sıra birden çok kişiye aynı anda canlı görüntü iletimi yapıp, yetkisi olan kişilere ilgili kameraları iletirken yetkisiz kişilere de istenilen kısıtlamalar yapılabilir.

 

Kamera sisteminin canlı izlenmesi ve yedeklenmesi derken bu yedeklerin güvenliğininde önemi çok büyük. Kayıt esnasında hdd lerde oluşan arızaların anlık bildirimi ve arızalı olan hdd üzerindeki kayıtların bir yerde yedekli olması (RAID Yapısı) hayati önem taşıdığı gibi bu özelliğin sisteminide kurulu olması hdd arızası dahi olsa kesintisiz kayıt yapmanıza olanak sağlayacaktır. Disk yapısının kendi içlerinde oluşturduğu yedekleme sistemini NVR Cihazlar içinde uygulamak mümkündür. Fail Over N+1 özelliği ile NVR Cihazında oluşan bir sorunda yedekte bekleyen diğer bir cihaz devreye girer ve diğer cihaz çalışır hale geldiğinde her şey normale döner.

 

İhtiyacınıza uygun tüm güvenlik kamera sistemlerini internet üzerinden dilediğiniz yerden canlı izleme, kayıt izleme, yedek alma ve cihaz ayarları gibi özelliklerini yönetebilirsiniz ve bu işlemler PC veya Mobil uyumlu tüm cihazlardan yapılabilir. Explorer, Chrome Firefox gibi tarayıcı eklentileri, uygulama marketlerinden mobil cihazlar için ücretsiz uygulamar edinip, kamera sisteminize güvenli bir şekilde erişim sağlarsınız.

 

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimiz ile Mavi Alarm olarak sizlere en iyi çözümleri sunuyoruz. Firma olarak kamera sistemi çözümlerinde kullandığımız bazı markaları aşağıda görebilirsiniz.

Bosch, Axis, Panasonic, Avagilon, Samsung Wisenet, Honeywell, Dahua, Hikvision, Dunlop, Vivotek, SCSI, Hilook, Uniview, VGuard, Bullwark,