Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri elektronik güvenlik çözümleri alanda kullanılan, geçmişe dönük kayıtları ve canlı olarak istediğiniz tüm platformlardan izleyebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Analog HD (AHD) teknolojisi kullanan sistemler ve IP Network teknolojisi kullanan sistemler olmak üzere 2' ye ayrılır. Her iki sistemde gece ve gündüz görüntü alabilen teknolojiye sahiptir fakat konu gece görüntüsü olduğunda IP Network tabanlı sistemlerde daha fazla görüntüleme çözümleri bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji ile görüntü üzerinde analizler ve bu analizlerin kullanıcılara sunduğu kolaylıklar konu olduğunda IP Network tabanlı sistemler bu konuda en ideal çözümlerdir.

 

IP Network Kamera sistemleri ile görüntü netliği ve görüntülerden elde edilmesi istenen analizlerin bir alarm durumu oluşturup, gözetim yapan birimlerin işlerini kolaylaştırmasının yanı sıra doğru bilgilendirmeler ile insan gözünün kaçırabileceği detaylara da hakim olmanızı sağlayacaktır.

Kullandığı teknoloji sayesinde görüntü kayıtlarını dilediğiniz yerde saklayablir veya yedekleyebilirsiniz üstelik bu kayıtlara tüm platformlardan erişimi de oldukça kolaydır.

IP Network tabanlı kamera sistemlerinin görüntü işleme teknolojileri konusunda ColorVu ve Full Color ( 7/24 renkli görüntü ) teknolojisi, DarkFighter ve Starlight ( karanlık ortamlarda çok daha net görüntüler ) teknolojisi, LightFighter ( aşırı ışığa maruz kalan alanlarda çok daha net görüntü ) gibi görüntü işleme teknolojileri ile zorlu koşullarda dahi net görüntü alabilen çözümler sunar.

Uzak mesafelerde gece görüşün lazer veya termal teknoloji ile sağlanması gözün görmeyeceği mesafelerin görüntülenmesini kolaylaştıracağı gibi termal kamera sistemleri ile ısı yayan cisimlerin görüntülenmesini sağlar. Isı yayan cisimlerin görüntülenmesi konusunda yüksek güvenlik ihtiyacı olan sınırlarda kaçak geçişlerin kontrolü veya orman yangını gibi büyük hadiselerde olayın gerçekleştiği an belirlenemsinde çok önemli bir rol üstlenir. 

 

Analog HD AHD Kamera Sistemleri en yaygın kullanılan teknoloji olup, sunduğu ekonomik çözümler ile her bütçeye uygun çözümler sunar. Her kamera için bire bir kablo çekme zorunluluğu olması sebebi ile büyük yapılarda çok tercih edilmez ve 1 cihaz başına sınırlı sayıda ( 32 kamera ) kamera bağlantısı yapılabilir. Analog görüntü çözünürlükleri günümüzde 8MP' e kadar kadar ulaşmış olup, analog görüntü IP Network sistemlere göre daha akıcı bir görüntü akışı ve kablonun kalitesine göre 1km mesafelerde görüntü almamızı sağlar. Görüntü sinyal kablosu ile iletildiğinden IP sistemlere göre çok daha az bant genişliğine ihtiyaç duyar.

Gündüz ve gece görüntü alabilen AHD sistemler görüntü üzerinden analizleri bağlı bulunduğu DVR cihazından yapar ve talep edilecek tüm analizler için kullanılan DVR veya XVR cihazın bu özellikleri desteklemesi gerekecektir.

 

Kablosuz Kamera Sistemleri ile kablo çekilme imkanı olmayan veya kablo çekilmesi maliyetli olan mekanlar için geliştirilmiş olup, kullandığı kablosuz teknoloji IP Network tabanlıdır. Kameranın kendi üzerinde bulunan radyo kartı ile kablosuz ağınıza dahil edebileceğiniz wi-fi kameralar veya uzak bir noktayı network ünüze dahil edeceğimiz karşılıklı panel antenler ile kullanımı mümkündür. Kablosuz güvenlik kamera sistemleri genellikle MOBESE ve şehir izleme sistemlerinde tercih edildiği gibi kablo çekilmesi sorlu sınır noktalarında da kullanımı yaygındır.

Sistemin kablosuz olması çözünürlük, görüntülerde donma, parazit veya kopmalar yaşanma algısı oluşturması konusunda bilinmesi gereken en önemli konu kullanılan aktif cihazın kalite ve kabiliyeti ile alakalıdır. Kablosuz yapılarda kullanılan aktif cihaz ( access point - point to point ) doğru konumlandırma ve doğru konfigure edilir ise kablolu yapılar gibi sağlıklı çalışabilir.

 

Güvenlik kamerası sadece görüntü izleme ve kayıt etmekten ibaret olmayıp görüntü üzerinde analizler de yapılabilinmektedir. Görüntü üzerinde sanal bir sınır oluşturup, bu sınırlar içerisine herhangi bir isim girdiğinde haberdar olmanızı sağlayacak video analizleri, Görüntü üzerinde belirlediğiniz nesnelerin yerinden kaydırılması veya kaybolması esnasında size uyarı verecek analizler gibi bir çok gelişmiş analiz seçenekleri ile iş ve yaşam alanlarınızda daha kontrollü bir güvenlik sağlar.

 

Gece görüşlü kameralar ile zifiri karanlık diye tabir edilen ortamları izlemek için tasarlanmış kameralar olup, iç ortamda dome dış ortam bullet tabir edilen kasa tipleri ile bilinirler. Dış ortam bellet kameralar yağmur gibi dış etkenlere daha dayanıklı olmakla beraber daha zorlu hava koşullarında çalışmaya uygun sertifikalı (IP66, IP67, IK10, Antikorozyon, Ex-Proof) modelleri de bulunmaktadır. En çok tercih edilen kamera çeşidi olan Bullet kameralar niteliğine göre 20metre den 1km ye kadar karanlık ortamda görüntü alabilirler.

 

Mobil Kamera Sistemleri hareket eden araçlarda kullanılar sistemler olup, titeşim ve vibrasyon gibi durumlarda çalışabilen özelliklete uretilmiştir. Yapı itibarı ile 12V ve 24V güç biriminden beslenir ve mobil internet kullanımı ile uzaktan erişimi de mümkündür. Sistemin mobil olması araçların GPS üzerinden de takibi yapılabilir algısı oluştuğundan çoğu mobil kaydedici cihazda GPS lokasyon bulma özelliğide vardır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plaka Tanıma Sistemleri video görüntüsü üzerinden analizler yapıp, araç plakasını bulduktan sonra sayısal hale çevirir ve bu sistemler ANPR kısaltma adı ile bilinen çözümlerdir. IP kameraların her geçen gün daha da akıllandığı ve bu kabiliyeti kullanıcılara tek bir cihaz üzerinden sistemler kurma kolaylığını sağlamaktadır. ANPR özellikli kameralar ile site girişi, otopark ve benzeri yerlerde tanımlı plakaların hızlı geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz ve bunun için başka bir üniteye veya PC ye ihtiyacınız olmayacak.

 

Kişi sayma sistemleri ile işletmenize gelen müşterilerinizi günlük, aylık veya yıllık olarak raporlaryabilirsizniz. Kalabalık alanlarda gelen kişilerin sayısını belilemekte etkili bir çözüm olan kişi sayma sistemlerini içeride olması gerekenden fazla olması durumunda uyarıcı bir sistem olarak ta kullanılabilir. İçeride olması gerekn kişi sınırı belirlenip, sisteme kaydedilir ve giriş ve çıkış yapmış kişiler arasında hesaplamalar yapar, yapılan bu hesap sonunda içeride bulunan kişi sayısı çıkar ve anlık olarak bu denetimi sürekli yapılır. Yapılan bu denetime istinaden kişi sınırı belirlenmiş ise ilgili yerlere bildirimler yapar veya girişlerin otomatik kapanmasını sağlar.

 

Tüm bu izleme ihtiyaçlarının kayıt altına alınması gibi ihtiyaçlarda ise DVR ve NVR Kayıt cihazları devreye girer. Kamera kayıt cihazları kapasitelerine göre 4 kameradan 256 kameraya kadar kendi üzerinde kamera çalıştırabilir. Bu kayıtları kendi üzerinde bulunan hdd lere kaydeder veya harici bir depolama ünitesine de iletebilir. Tüm bu ihtiyaçların yanı sıra birden çok kişiye aynı anda canlı görüntü iletimi yapıp, yetkisi olan kişilere ilgili kameraları iletirken yetkisiz kişilere de istenilen kısıtlamalar yapılabilir.

 

Kamera sisteminin canlı izlenmesi ve yedeklenmesi derken bu yedeklerin güvenliğininde önemi çok büyük. Kayıt esnasında hdd lerde oluşan arızaların anlık bildirimi ve arızalı olan hdd üzerindeki kayıtların bir yerde yedekli olması (RAID Yapısı) hayati önem taşıdığı gibi bu özelliğin sisteminide kurulu olması hdd arızası dahi olsa kesintisiz kayıt yapmanıza olanak sağlayacaktır. Disk yapısının kendi içlerinde oluşturduğu yedekleme sistemini NVR Cihazlar içinde uygulamak mümkündür. Fail Over N+1 özelliği ile NVR Cihazında oluşan bir sorunda yedekte bekleyen diğer bir cihaz devreye girer ve diğer cihaz çalışır hale geldiğinde her şey normale döner.

 

İhtiyacınıza uygun tüm güvenlik kamera sistemlerini internet üzerinden dilediğiniz yerden canlı izleme, kayıt izleme, yedek alma ve cihaz ayarları gibi özelliklerini yönetebilirsiniz ve bu işlemler PC veya Mobil uyumlu tüm cihazlardan yapılabilir. Explorer, Chrome Firefox gibi tarayıcı eklentileri, uygulama marketlerinden mobil cihazlar için ücretsiz uygulamar edinip, kamera sisteminize güvenli bir şekilde erişim sağlarsınız.

 

Firma olarak kamera sistemi çözümlerinde kullandığımız bazı markalara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi Alarm firması sizlere en iyi çözümleri sunar.

Bosch, Axis, Panasonic, Samsung Wisenet, Honeywell, Dahua, Hikvision, Dunlop, Vivotek, SCSI, Hilook, Uniview