Araç Altı İzleme Sistemleri

Güvenlik konusunda kullanılan araçlardan birisi olan araç altı izleme sistemleri, pek çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Genellikle güvenlik güçleri tarafından kullanıldığına dair bir izlenim olmasına karşın otopark, tesis ve site girişlerinde de kullanılabilecek özelliğe sahiptir.

Bu sistemler, adından da anlaşılacağı gibi araçların altlarını detaylı olarak inceleme yeteneğine sahiptir. Böylelikle araçların altında taşınan uyuşturucu, bomba, silah ve yasal olmayan diğer materyallerin tespiti rahatlıkla yapılmakta ve ilgili alanların güvenliğine önemli bir katkı sağlanmaktadır.

Araç altı kontrol ya da izleme sistemleri, kameralar ve bu kameraların aldıkları görüntüyü aktardıkları ekrandan oluşmaktadır. Anlık olarak araçların altının kontrol edilmesine imkan veren bu sistemlerde yer alan kameralar, rasgele değil özel açılarla zemine yerleştirilmektedir. Böylece aracın altının tamamı ve tekerlerin iç tarafları dahi ilgili monitörden izlenebilmektedir. Bütün bunlar ise aracın altındaki sakıncalı maddelerin araç altı izleme sistemleri sayesinde kısa sürede tespit edilmesine ve gereken önlemlerin alınmasına yaramaktadır.

 

Araç Altı İzleme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç altı kontrol sistemleri, araçların mecburen geçeceği bir noktaya, araçları ortalayacak şekilde yerleştirilir. Böylece araçlar ister istemez bu sistemin üzerinden geçmek zorunda kalır. Araçlar, ilgili bölümden geçerken kameralar devreye girer ve alınan görüntüler veri tabanına gönderilir, yani kaydedilir. Kaydedilen görüntüler anlık olarak (eş zamanlı) ilgili personelin önünde bulunan ekrana aktarılır ve personel gerekli kontrolleri yapar. Hatta bu aşama için geliştirilen özel yazılımlar dahi vardır ve bunlar da kontrolleri yapma yeteneğine sahiptir. Böylece araç altı izleme sistemleri, etkin bir şekilde fayda sağlar.

Araç altını kontrol eden sistemler, uygun şartlar olduğunda direkt olarak zemine yerleştirilir ve yolun bir parçası gibi gözükür. Yani zemine tamamen sıfır olacak şekilde yolun içinde yer alır. Bu tür sistemlere, sabitlenmiş araç altı izleme sistemleri denilmektedir. Fakat uygun yer olmaması durumunda sistemlerin bu şekilde kurulmasına imkan yoktur. Bundan dolayı da portatif özelliğe sahip olan sistemler kullanılır. Bu sistemler kontrol noktalarına yerleştirildiğinde genellikle hafif bir rampa görüntüsü oluşur. Sistemin araç geçişlerinde kaymaması ve sarsılmaması için yola monte edilmesi de gerekir.

 

Araç Altı İzleme Sistemleri Tarafından Sağlanan Faydalar

Araç altı izleme sistemleri tarafından sağlanan faydaların başında güvenlik konusu gelmektedir. Yukarıda genel olarak anlatılan güvenlik hususları, bu sistemlerin kullanılmasının temel nedenleridir. Normalde araçların altlarının kontrolünü ayna yardımı ile bir personel yapmaktadır. Fakat bu işlem hem personel için risklidir hem de yapılan kontrol çok sağlıklı değildir. Yorgunluk, dalgınlık ve benzer sebeplerden dolayı söz konusu kontrollerde, bazı unsurların gözden kaçırılma ihtimali vardır ki bunun sonucu da çok ağır olabilir.

Geliştirilen bu özel sistemler sayesinde personel ihtiyacı olmadan kontroller, çok daha etkili bir şekilde yapılmaktadır. Bu da güvenlik noktasında ciddi avantaj sağlamaktadır. Söz konusu sitemler sayesinde hiçbir detay gözden kaçmamaktadır.

 

Araç Altı İzleme Sistemleri Özellikleri

Bu sistemler tarafından sağlanan faydalar, ürünün özellikleriyle direkt olarak ilgilidir. Araç altı izleme sistemleri, kamera ve ekran gibi cihazlardan oluşmaktadır. Fakat buradaki en önemli parça, hiç şüphesiz kameralardır. Çünkü aracın altının net bir şekilde görüntülenmesi, sistemin çalışmasının temelini oluşturur. Sisteme ait özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür: 

- Yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde detaylı inceleme

- Her türlü hava şartında sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirme

- Gece ve gündüz aynı performans ile görüntü alma/aktarma

- Araç geçişlerini otomatik olarak algılama ve görüntüleri karıştırmama

- Araçlar hangi yöne giderse gitsin, araç altını tarama

 

Yukarıda bahsedilen özellikler incelendiğinde, araç altı izleme sistemleri üzerinden geçen bir aracın, herhangi bir şey kaçırması neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı da güvenlik noktalarının en önemli yardımcılarından birisi olarak bu sistemler kabul edilmekte ve pek çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Kameralar ve yazılımlar sayesinde personel ihtiyacı duymadan gerekli kontroller otomatik olarak yapılmaktadır.