Ortam İzleme Sistemleri

Bilindiği üzere üretimde verimlilik esastır ve her maliyet işletme açısından önemlidir. Tüm bu kriterleri bir arada sağlamak için geliştirilmiş yenilikçi bir algoritma olan ortam izleme sistemi her anlamda üretimde verimliliği arttırmak üzere tasarlandı. Sistemle ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken kavram bu sistemin işletmenin çalışanlarını kameralar yoluyla denetlediği ve izlediği bir prensip olmadığıdır. Ortam izlemesindeki kasıt, mevcut kurulu üretim atmosferinde çalışanlarında aralarında bulunduğu elektronik ve dijital sistemin sağlıklı şekilde işleyip işlemediğinin dijital olarak veriye dönüştürülerek izlenmesidir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına sisteme neden ihtiyaç duyulduğunu birkaç örnekle açıklığa kavuşturalım. İşletmede bulunan makinelerin ve cihazların ihtiyacın dışında enerji kayıplarına yol açıp açmadığı bu sistem sayesinde anlayabilirsiniz. Ayrıca makinelerin verimli bir şekilde çalışmasının dışında personel verimliliğinin bir program yardımıyla denetlenmesi gibi bir sistem söz konusudur.

 

Ortam İzleme Sistemleri Seri Üretim Tesislerinde Etkili Çözümler Sunuyor

Her işletmenin en hassas takip gerektiren iş akış süreçlerinin başında envanter ve tüm üretim merkezinin her anlamda denetlenmesine dayalı diğer müdahaleler geliyor. Bu nedenle ortam izleme sistemleri son derece etkili çözümleri ile gerek envanter yönetiminde gerekse fabrika ve atölye işleyişine önemli avantajlar sağlıyor. İsterseniz sistemin sağladığı avantajları kısaca maddeler halinde inceleyelim;

  • Fabrikadaki veya işletmedeki sıcaklık ölçümü
  • Hırsız alarm sistemi takibi ve sağlık durum kontrolü
  • CCTV güvenlik kamerası sağlık durumu
  • Yangın alarm sistemi takibi ve sağlık durumu
  • Her makinenin ayrı ayrı faaliyet durumu
  • Forklift ve AGV takibi (Automated Guided Vehicle) (İnsansız Forklift Sistemi)
  • Envanter takibi
  • Çalışanların verimlilik takibi
  • Enerji izleme ve değerlendirme takibi
  • İşletmeye ait depoların sıcaklık kontrolü (özellikle gıda endüstrisinde hayati öneme sahip bir algoritma)

Gibi bütün bu süreci tek merkezden IoT cihazlarından gelen verilerle destekleyen sistem yönetim sürecini anlık olarak kontrol altında tutmanızı sağlıyor. İzninizle bu noktada küçük bir hatırlatma yaparak konumuza devam edelim. Ortam izleme sistemi kurulumu ve işletimi noktasında firmamızın profesyonel desteğini talep edebilir ve sistemden maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.

Iot Nedir?

Bu kısa hatırlatmamızın ardından dilerseniz şimdi de IoT nedir? ,Nasıl kullanılıyor gibi konu başlıkları hakkında sizleri aydınlatalım. Çünkü bu cihazların çalışma prensipleri sistematiğin omurgasını oluşturuyor. İngilizce karşılığı “internet of things” olan ve “nesnelerin interneti” olarak adlandırılan bu akıllı teknoloji cihazların birbiriyle haberleşmesi prensibi üzerine çalışıyor. Ülkemizde henüz yeni sayılan sistem aslında 1990'lı yılların başında keşfedilmiş bir veri ağı ve bugün oldukça ileri seviyede bir işleyişe dönüşmüş durumda. Peki, bu veri ağı hangi bilgileri işleyip merkeze aktarıyor. Hemen bu konuda da sizleri bilgilendirelim. Makineler, her türlü canlı (insanlar hayvanlar, dijital ve mekanik cihazlar) sistem tarafından izlenen ve önemli aktiviteleri bulunan kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Bulut teknolojisinden yararlanan ve veri depolama gibi bir sorunu bulunmayan ortam izleme sistemleri birbiriyle otomatik şekilde iletişim kuran cihazların ürettiği verileri analiz ederek iş süreçlerini modern ve etkili yöntemlerle takip etmeye yarıyor.

Endüstriyel IOT Ne İşe Yarar

Örneğin fabrikanızda bulunan bir makinenin arıza yaptığını Endüstriyel IOT algoritması üzerinden anında tespit edebilir ve soruna hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Bunun yanı sıra görebilir ve tüm çalışan cihazlarınızı aynı anda denetleyebilir ve makinelerin izin sağlıklı çalışıp çalışmadığını tek merkezden izleyebilirsiniz. Gerçek zamanlı verilerden oluşan bir platform olarak değerlendirebileceğiniz sistem elbette ki sadece makinelerin aktif durumunu izlemiyor. Bunun yanı sıra bir arızaya neden olacak sağlıksız bir işleyişte yine sistemin hassas bir şekilde takip ettiği olgular arasında yer alıyor. İzin verirseniz bir örnek daha vererek konuyu daha iyi anlaşılacak hale getirelim. Depolarda bulunan ürünlerin korunması, bir başka değişle varlık izleme stratejisini bu sistem üzerinden geliştirebilir ve müdahale alanınızı sınırsız hale getirebilirsiniz.

Ortam İzleme Teknolojisi Varlık Yönetiminde Etkinliğinizi Arttırıyor

Sistemin önemli avantajlarından bir tanesi de hiç kuşkusuz varlık yönetimi ve bu yönetimde ortam izleme teknolojisi kullanılması bir yandan üreticiler, müşteriler, tedarikçiler ve bunların konumlarını sistematik şekilde izlemenize yaramaktadır. Öte yandan ortam izleme sistemi imalattan, ekipmana, tesis yönetiminden, şirket yönetimine uzanan geniş bir alanda rasyonel hareket kabiliyetinizi arttırıyor denilebilir. Lütfen yenilikçi teknolojilerle donatılmış sistemimiz hakkında sormak istediklerinizi firmamızı aktarınız. Sizleri kapsamlı şekilde bilgilendirmekten mutluluk duyarız. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz