Otopark Ücretlendirme Sistemleri

Araç park alanlarında bilet alma, görevliyi beklme ve kaybolan biletler gibi sorunların yaşanmasının önüne geçmek için geliştirilmiş bir sistem mimarisine sahip olup, otopark alanına giriş yapan aracın plakası ile süreç başlar. Park içerisinde geçirdiği sürenin hesaplanması ile son bulan basit bir sistemdir.

Yapı itibarı ile plaka tanıma sistemi entegrasyonu yapılır ve içeride geçen süre ücret hesaplkama programına tanımlı parametler ile ödenecek bedel led panele veya PC monitorü vasıtası ile müşteriye görsel olarak gösterilir.

 

Ücretin ödendi bilgisi gelmeden çıkış bairyerlerini harekete geçirmez ve giriş esnasında plaka bilgisi kayıt olduktan sonra bariyer açılır giriş sağlanır. Plaka tanıma tabanlı ücretli otopark sistemleri ödeme noktası operatörü ve müşterilere zaman kazandırması konusunda özellikle sürkülasyonun fazla olduğu otopark alanlarında çok daha fazla tercih sebebidir. Sistem içerisinde haftalık, aylık veya yıllık abonelikler tanımlanabilir ve abonelik sonlanmasına yakın ilgili yerlere bildirimler yapar.