Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemi

AVM, Site, Otopark ve araç giriş çıkış alanlarının kontrollü ve yetkili kişilerce kullanımı sağlamak amaçlı geliştirilmiz video analiz yazılımı olup, aynı zamanda otoban ve ücretli yollarda hız tespitini yapan aracı tespit edebilme amaçlı geliştirilmiştir.

Günümüzde toplu araç girişi yapılan alanların plakalarını kaydetme zorunluluğu gelmiş olması ile birlikte sitelerde bu sistem daha çok site sakini kişilerince otopark alanın kullanması yönünde tercih edilmektedir. Sitelerde sdaire sakinine ait plaka bilgisi yazılıma yüklenir ve giriş alanında plaka okunduktan sonra sistemde kayıtlı bir plaka ise otomatik olarak bariyer veya kapı açılır. Her daire sakinine birden fazla araç plakası tanımlaması yapılabildiği gibi her daireye araç sınırlamasıda getirilebilir ve bu sayede araç sınırını aşan daire için diğer araçları tanımla olsa dahi çeriden diğer aracı çıkış yapmadan kapılar veya barierler açılmayacak şekilde senaryo oluşturulur.

 

Sistemin çalışma prensibi olarak 2 türde plaka okuma yapılabilmekte olup, PC tabanlı çözümlerde video görüntüsü PC' ye iletilir ve kurulu olan plaka tanıma yazılımı üzerinde tüm süreçler işler. 2. Embbed sistelerde herhangi bir pc ye ihtiyaç duyulmaz ve kamera kendi içerisinde tüm işlemleri yapar. Embed sistemlerde kamera kendi içerisinde bir liste tutar ve bu liste PC yada Bellek yardımı ile kameraya yüklenebilir. İçerisine yüklenen listede bulunan araçlar video görüntüsüne geldiğinde yine kamera üzerinde bulunan kontak sayesinde bariyer veya kapıya açma komutu gönderir. PC olmayan mekanlarda ekonomik bir çözüm için embed sistemler kullanabirlir fakat PC tabanlı sistemlerde olduğu gibi araç sınırlaması yapılamaz.

Plaka tanıma sistemi, yetkili giriş-çıkış sistemleri, güvenlik uygulamaları, trafik projeleri ve birçok farklı proje üzerinde de tercih edilir. Plaka tanıma sistemi, tüm araçların sahip oldukları kimliklerin yani plakaların okunması üzerine kurulmuş olan sistemlerdir. Plaka tanıma sistemi araçların önüne ya da arkasında yer alan plakaların yol üzerinde uygun bir açı ile yerleştirilmiş kameralar ile görüntüsünün alınıp, daha sonra görüntü işleme yazılımları ile beraber aracın plaka bilgisi çıkarılır. Araç plakaları kamera sistemleri ile tanınması için araç plakası kordinatlarının öğrenilmesi gerekir. Koordinatlar ise renk aralığı sayesinde bulunmakta ve buna göre plaka üzerinde yazılan rakam ve harfler okunmaktadır. Zaman içinde gelişmekte olan yazılım ve donanımlar ile beraber sistemler daha kararlı olarak birçok alanda kullanıma girmiştir. Bu alanlara bakacak olursak;

Otopark

Bu sistem vasıtası ile otopark giriş ve çıkışlarının kontrolü sağlanır. Ücretli otoparklarda ise aracın ödeme yapıp yapmadığı, otoparka ne süre kalmış olduğu bilgileri sistem ile beraber tespit edilebilir.

Giriş Kontrolü

Belirli noktalarda araçların plakaları okunur ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olunur.

Paralı Geçiş

Bu sistem sayesinde paralı yollara gidilmekte olan araçların tespiti yapılmaktadır.

Sınır Kontrolü

Plaka tanıma sistemi ile beraber ülkeye olan giriş ve çıkışlar kontrol alına alınarak giriş yapılan araçların kimliklerin tespit edilir.

Ceza Uygulama

Plaka tanıma sistemi, hız ihlali, kırmızı ışık ihlali ve trafik kurallarına aykırı olarak davranışlar sergileyen sürücülerin tespiti yapılır.

Plaka tanıma sistem oldukça kullanışlı olması nedeni ile manyetik kartlar ve okuyucuların yerini almaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise çok daha gelişip araç içine kişilerin yüzünü tanıma amaçlı kullanılacağı ön görülmektedir.

 

Plaka Tanıma Sistemi Başlıca Özellikleri Nelerdir?

- Latin plakaların tamamını tanıma

- Kayıt edilen plakaların sorgulanması ve resimli olarak raporlanması

- Kullanıcı yetkilendirme ve uzaktan yönetim

- EGM-POLNET ve yerel veri tabanından otomatik olarak sorgulama

- Otomatik bariyer tetikleme ve kontrolü

- Otomatik fiş ve etiket basma

- Otopark ücret otomasyonu

- Opsiyonlu olarak araç Marka ve Renk tanıma özelliği

- Gece ve gündüz farklı ışık koşullarında çalışabilme