Kartlı Geçiş Sistemleri Access Control

 

Kartlı geçiş sistemi kullanıcılar için hazırlanan kartların dijital cihazlar tarafından okunarak bu sistemlerin kurulu olduğu alanlardaki turnike, bariyer veya kapıların otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan sistemlerdir. Access ya da erişim kontrol sistemi olarak da adlandırılan bu sistem personel takibi yapmak için tercih edilen etkili bir yöntemdir.

 

Biyometrik sistemler sınıfında bulunan kartlı geçiş sistemleri, özel bir bölge için giriş-çıkışları kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Böylece belirli alanlara yetkisiz kişiler haricinde erişme imkanı engellenmiş olur. Kartlı geçiş sistemleri için tercih edilen biyometrik cihazlar, aslında birer kart okuyucu cihazlardır. Bu cihazlar çok az yer kapladıkları ve çok ekonomik oldukları için sıklıkla tercih edilir. Yoğun insan trafiğinin bulunduğu alanlarda girişlerin güvenliği ve kayıtlı kişilerin geçişlerini hızlandırma amacı ile tasarlanmış olup, kilitli veya yetkisiz kişilerce kullanımlasını istemediğiniz alanları kontrol altına alır. Mekan ilgili departmanların dışında dolaşım kısıtlaması, mesai dışı dolaşım engelleme, aynı kart ile birden fazla girişi (antipassback) engelleme ve ihtiyaç duyulan tüm senaryolar ile 7/24 kontrollü geçişler.

 

Kartlı Okuyucu Sistemlerinin Sunduğu Raporlar

Kartlı geçiş sistemi, üzerinde manyetik bant bulunan ve giriş – çıkış esnasında kullanılan kartlar ile senkronize çalışır. Bu kartlar kart okuyucuya yaklaştırıldığında ait olduğu kişinin bilgileri okunur ve kişinin geçişine izin verilir. Eğer giriş izni yoksa sistem tarafından uyarı verilir ve girişine izin verilmez.

Kartlı geçiş sistemleri aracılığı ile yapılan giriş-çıkış bilgileri dijital ortama kaydedilir. Ayrıca bu sistemler sayesinde elde edilen bilgiler istenildiğinde rapor halinde alınabilir. Sistem üzerinden alınan bazı örnek raporlar şunlardır:

• Kapı giriş – çıkış kayıtları • Kart sahiplerinin listesi • Kart sahipleri ile ilgili detaylı bilgiler • Kart kullanımı hakkında rapor • O an bina içerisine bulunan kişilerin listesi • Zaman ve yer ile ilgili veriler • Grup kartları takibi

 

Access Kontrol Sistemi Kullanım Alanları

Kartlı geçiş kontrol sistemleri; genel olarak iş yerleri, iş hanları, fabrikalar, hastaneler, okullar, yemekhaneler, kamu kurumları ve sitelerin girişinde kullanılır. Ayrıca, apartman girişleri, asansörler, park alanları ve toplu taşıma araçlarında da bu sistemlerden yararlanılır. Kartlı geçiş kontrol sistemleri ile birlikte parmak izi tanıma, yüz tanıma, avuç içi damar tanıma ve iris tanıma gibi biyometrik sistemler de entegre olarak kullanılabilir.

Kartlı geçiş sistemleri; geçişleri kontrol altına alan, istenilen kişiye yetki veren ve elde edilen kayıtlara rapor halinde sunan fonksiyonel sistemlerdir. Sadece küçük bir kart taşıma gerektirdiği için de kullanımı son derece kolaydır.

 

 

Access Kontrol sisteminde kullanılan yazılımın kabiliyetine göre işe geliş ve gidiş zamanları, molalarda dışarıda geçirilen süreler raporlanabilir ve bu raporlar Access Kontrol Panelinden otomatik olarak alınabilir. Proximity, Mifare, Biometrik Parmak İzi Okuyucu veya Yüz Tanıma Terminalleri ile ihtiyacınız olacak güvenlik düzeyini belirlenir ve her okuyucuyu tek bir sistemde entegre olarak çalıştırır. CCTV Kamera sistemi entegrasyonu ile geçiş noktalarında geçiş anlarının videoları veritabanına kaydedilir ve personel veya ziyaretçi kayıtlarınızı saklarsınız. Yangın sistemi entegrasyolu ile olası bir yangın olayında tahliye senaryosuna göre tahliyenin gerçekleşeceği kapıları otomatik açık bırakır.

 

Entegrasyona uygun yapısı ile bina güvenlik düzeyini artıracak etkin bir sistem mimarisine sahiptir. Oteller, Rezidanslar, Okullar, Hastaneler, İş Merkezleri ve Genel Müdürlük Binaları gibi alanlarda çok tercih edilir. Sistemin tek bir noktadan yönetimi mümkün olduğundan başka bir lokasyonda olan sistmelerinizi merkezi bir yerden yönetimide mümkündür. Access Kontrol ürünleri genellikle turnikeler üzerinde veya niteliğine göre kapı girişlerinde konumlandırılır ve mekanınız için en uygun çözümler için profesyonel olarak projelendirilmesi gerekmektedir. İyi bir analiz ile mekanınızın güvenlik düzeyini artırır ve tüm hareketleri veritabanına kayıt eder.