Kartlı Geçiş Sistemleri Access Control

Genellikle iş yerleri ve işletmelerde kişi giriş çıkışlarında denetim sorunu ile karşılaşılır ve giriş yaptığı saat ile çıkış yaptığı saatin belirlenmesinde kullanımının yanı sıra yetkileri bulundukları alanlara girişleri mümkün kılan sistemlerdir. Personel harici girişlerin yasak olduğu alanlarda bu kişi giriş çıkışlarını denetim altında tutmak oldukça zordur. Küçük bir denetim boşluğu bahsedilen yerde tüm çalışma sistemini, işleri aksatabilecek sorunlara sebebiyet verebilir. 

Karlı geçiş sisteminin kuruluş mantığında belli bir yere sadece belli bir insan kitlesinin girmesini sağlamak istenmeyen üçüncü kişilerin girişini engellemek vardır. Bu mantıkla bakıldığında genel olarak fabrika, iş yerleri ve benzeri yerlerde karşımıza çıkan kartlı geçiş sistemi ile belli bölgelere personel harici girişler engellenir. Access Kontrol  Sistemiin sunduğu bu hizmetin yanı sıra başka bir çok kullanışlı özelliği de içinde barındırıyor. Sistem üzerinden giriş ve çıkış yapan tüm kişilerin bilgileri bu sistemde kayıtlı bir şekilde muhafaza ediliyor. Giren kişi bilgisi, giriş yapılan zaman ve tabi çıkan kişi bilgisi ve çıkış yapılan zaman bu sistemlerde kayıtlı tutulur.

Kartlı geçiş sistemleri iş yerleri, plazalar, fabrikalar zaman zaman öğrenci yurtları ve yemekhaneler gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kullanışlı bir denetim ve güvenlik yöntemi. 

Kartlı geçiş sistemleri içerisinde neleri barındırır ve nasıl bir sistemdir? Bu soruları cevaplamak için kartlı geçiş sistemini oluşturan tamamlayıcı parçalar ile birlikte düzeneğin tamamını tanımaya çalışalım.

 Bu sistemde temel parçaları şu şekilde sıralamak mümkün:

- Kart okuyucu

- Kartlı geçiş sistemi paneli

- Merkezi kontrol yazılımı

- Acil durum butonu

- Elektrikli kilit

Bu unsurların her biri birbiriyle bütünleşerek ortaya başarılı bir güvenlik ve denetim sistemi getirmektedirler.

Kart okuyucu dediğimiz diğer isimleriyle readerlar özel içerikli RFID kartları okuyabilen sistemlerdir. Bu okuyucu sistemine kaydedilmiş kartlar sisteme tekrar okutulduğunda sistem o kartı tanıyarak işleme onayını verir. Kartlı geçiş sistemi paneli dediğimiz unsur ise kart okuyucunun bağlandığı genellikle kapılar, turnikeler gibi geçiş alanlarına monte edilen elektronik panellerdir. Panele bağlanabilecek kart okuyucu sayısı değişiklik gösterebilir. Burada ihtiyaca uygun seçim olanağı sunulmaktadır. Merkezi kontrol yazılımı unsuru ise isminden de anlaşılacağı üzere sistemin yazılım kısmını oluşturur. Kimlerin hangi alanlardan geçiş yapabileceği, hangi zaman diliminde geçebileceği gibi senaryoların yazıldığı sistemdir. Yetkili kişierde girilmesini istediğiniz alanların kartlı sistem ile korunması durumunda direk olarak kapıya elektrikli kilit sistemi kurularak denetim sağlanması amaçlanır. Elektrikli kilitlerle gibi manyetikli kilit de seçenekler arasındadır.

Temel olarak tüm özelliklerine değindiğimiz, çeşitli yerlerde kişi giriş çıkış denetimi için duyulan tüm ihtiyacı sağlayan kartlı geçiş sistemi özellikle büyük iş yerleri, fabrikalar gibi yerlerde sıklıkla tercih edilmekteler.