Alarm Gözlem Merkezi

Alarm Gözlem Merkezi Nedir?

Evinizde veya işyerinizde bulunan alarm sistemlerinin kesintisiz olarak alarm sinyallerinin bildirildiği merkeze alarm merkezi denmektedir. Alarm merkezleri içişleri bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenir. Ayrıca alarm gözlem merkezleri özel güvenlik yasasına tabidir. Merkezlerin görevi yalnızca alarmları takip edip, onların kaydını almak değildir. Herhangi bir tehlike durumunda ilgili mecraları aramak da alarm gözlem merkezinin görevidir. Böyle bir hususta gözlem merkezi gerekli kolluk kuvvetlerine haber verir ve işyerinize bu kuvvetleri yönlendirir.

 

Bunu hususa örnek vermek gerekirse, alarm sisteminizden hırsızlık alarmı gibi bir sinyal gelirse size ve kolluk kuvvetlerine haber verir. Eğer ki yangın alarmı sinyali gelirse itfaiye birliklerine haber verir. Özet olarak gözlem merkezleri bu şekilde çalışır. Alarm paneli tuş takımı üzerinde acil durum tuşları mevcut ise oluşan acil durumlarda gelen alarmın türüne bağlı olarak sağlık ekipleri, itfaiye ve polisin derhal olay yerine intikal etmesi sağlanır.

Alarm gözlem merkezinin diğer bir görevi de sistem açılış-kapanış takibini yapmaktır. Bu hizmetin amacı sizleri işyerinizin kaçta açılıp kaçta kapandığında dair bilgilendirmektir. Bu bilgilendirme günlük yada aylık baz bir rapor şeklin de işyeri sahibine verilir. Eğer işyeriniz açılması gereken saatte açılmaz yada kapanması gereken saatte kapanmaz ise alarm gözlem merkezi bu hususta sizlere telefon ile bilgi verir.

Alarm merkezine bağlı panellere tehdit kodu tanımlanarak, sistemi tehdit altında bu kodla iptal ettiğinizde gözlem istasyonuna tehdit altında açıldı bilgisi gider, gözlem merkezi operatörü durumu en yakın kolluk kuvvetine haber verir.

Alarm merkezine bağlı olan panellere tehdit konu tanımladığınızda ve herhangi bir tehlike durumunda sistemi bu kodla iptal ederseniz, gözlem merkezine tehdit sinyali gider. Gözlem merkezi ise hemen ilgili mecralara, kolluk kuvvetlerine haber verir.

 

 Alarm gözlem merkezi güvenli mi?

Alarm gözlem merkezlerinin alarm merkezi kurma ve işletme yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Bu belgelere "Alarm Sistemi Kurma Belgesi" ve "Alarm Merkezi Kurma ve İşletme Belgesi" adları verilir. Alarm gözlem merkezleri bu belgeye sahip olduğunda sizlere hizmet verdikleri hususta yeterli deneyimli ve eğitimli çalışanları olmuş olur.

Alarm gözlem merkezleri sadece gasp, hırsızlık, haneye tecavüz ve yangın gibi durumlarda gerekli mecralara haber vermekle kalmaz, doğal afet ve kazalara karşı da geniş önlemler alır. bu hususta yedek çağrı merkezleri dahi oluştururlar. Ayrıca alarm gözlem merkezlerinde bulunan cihazlar bu ihtimallere karşı korunur. Böylelikle alarm gözlem merkezlerinin bağlantısı kopmaz ve hizmetlerine kesintisiz olarak devam ederler.

 

 Alarm gözlem merkezi bağlantısı neden önemlidir?

Alarm gözlem merkezlerinde, alarm sinyalinin gelmesi ve operatörün o sinyali işlemi koymasının arasında ortalama olarak 37 saniye gibi bir süre vardır. Bu oldukça kısa süren bir tepki süredir. Yani acil durumlarda sizin dahi ulaşamayacağınız kadar hızlı bir şekilde alarm gözlem merkezleri, kolluk kuvvetlerine ulaşabilir ve onlara acil olan bu durum ile alakalı bilgi verebilir. Bu şekilde de hem canınızı hem de malınızı kurtarmış olursunuz.

Alarm gözlem merkezi olmadan da evinize ya da işyerinize bu alarm sistemlerini taktırabilirsiniz. Ancak böyle bir hususta sizin işyerinizi koruyabilen tek şey alarmın çıkarttığı sestir. Hırsız, alarmın çıkarttığı sesten korkup kaçmaz ise ve işyerinizin çevresinde ikamet eden insanlar duyarsız davranır ise malesef işyeriniz soyulur. Bu sebepten ötürü alarm sisteminizin alarm gözlem merkezine bağlı olması önemlidir. Böyle bir durumda eviniz ya da işyeriniz tam manasıyla güvene kavuşmuş olur.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi Alarm firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.