Yüz Tanıma Sistemleri

 

Kentlerin her geçen gün daha da kalabalık hale geldiği günümüzde yüzlerce insanın kimliğini teker teker tespit etmek mümkün değildir. Şirketlerde, okullarda, alışveriş merkezlerinde, toplu konutlarda ve yüksek sayıda insan sirkülasyonunun olduğu birçok farklı alanda kimlik belirlemek ve güvenlik kontrolü gerçekleştirmek için en etkili ve gelişmiş yöntemlerden biri yüz tanıma sistemleridir. Diğer bir taraftan işletmeler de çalışan personellerin benzersiz kimlik tanıma yöntemi ile mesai geliş ve gidişlerinde yaygın olarak kullanılır. Pandemi sürecinde pozitif vakaların en yaygın belirgin özelliği olan yüksek ateş tespitinde termal ölçüm yapabilen yüz tanıma cihazları ile aynı zamanda geçişlerde kişilerin maske kontrolünü de yapabilir. Yapılan kontroller de yüksek ateş belirtisi veya maske takmamış kişilerin geçişini kısıtlayabilir veya ilgili yerlere bildirimler yapılır.

 

Yüzün biometrik olarak haritası çıkartılıp, işlenebilir data haline çevrilme işlemi olan yüz tanıma sistemleri kopyalanması mümkün olmayan geçiş kontrol sistemi çözümlerindendir. Yüz tanımayı göz, burun, çene ve ağızdan ölçümleme metodu ile bir data oluşturulur ve merkezi panelede bu data verileri saklanır. Tersine mühendislik ile bu dataların tekrar bir yüz haritası çıkartılması imkansız olmak ile birlikte parmak izi sistemi gibi kopyalanamayan en güvenilir çözümler arasındadır. Sistemin tercih edilmesinde ki en büyük etkenlerden biriside herhangi bir fiziksel temas olmadan giriş ve çıkışların kontrol altında gerçekleşmesini sağlamasıdır.

 

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır ?

Yüz tanıma sistemi, kimlik tespiti işleviyle insanların yüzünü tanımlama özelliğine sahiptir. Bu özellik yoğun olarak kimliği daha önceden tanımlanmış kişilerin belirli yerlere giriş ve çıkışlarını kayıt altına almak ya da bu kişilere giriş izni vermek için kullanılır. Sistem, son derece hızlı ve kusursuz bir biçimde çalışarak belirli alanlarda giriş ve çıkış yapan insanları izler ve alanın güvenlik yetkilisinin bilgilendirilmesi gereken bir durum olduğunda uyarı sistemiyle duruma müdahil olur. Zamandan büyük oranda tasarruf sağlayan yüz tanıma sistemi, geniş bir kullanım alanını kapsamaya gelişerek devam eder.

 

Salgının Yayılmasına Engel Olan Yüz Tanıma Sistemi

Pandemi süreciyle birlikte kamunun ortak kullanımına açık alanlarda önlemler ve yaptırımlar son derece sıkı bir hale gelmiştir. İnsanların salgının yarattığı tehlikelerden korunması için mesafeye, maskeye ve gerekli durumlarda karantinaya ihtiyaç duyabildiği göz önünde bulundurulunca sokaktaki, toplu taşımadaki ve AVM’lerdeki yüzlerce insanı teker teker kontrol etmenin zorluğu aşikardır. Yüz tanıma sistemleri, maskesini takan ve takmayan insanları tespit ederek güvenlik yetkililerini uyarabilir. Ayrıca virüsün en büyük belirtilerinden biri olan vücut ısısı da yüz tanıma sistemi sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir. Termal kamera olarak da bilinen yüz tanıma cihazları, anlık olarak vücut ısısını tespit ederek risk belirtisi taşıyan kişiler hakkında güvenlik yetkililerini bilgilendirebilir ve bu kişilerin alana giriş yapmalarının engellenmesini kolaylaştırabilir.

MaviAlarm tarafından geliştirilen yüz tanıma sistemi, hem kimlik tespiti yapabilmesi hem de koronavirüse önlem olarak maske ve vücut ısısını tespit edebilmesiyle fonksiyonel bir güvenlik hizmeti sağlar.

 

Sistemde dilediğiniz kişilerin yetkileri dahilinde girişlerine izin verebileceğiniz mimariler oluşturulacağı gibi farklı analiz ürünlerinide içinde barındırabilir. Günümüzde korona virüsü insanlarda ilk yüksek ateş belirtisi ile ortay açıkmasından sonra yüz tanıma cihazları ile yüzünü terminal cihazına yaklaştıran kişilerin eş zamanlı olarak yüz ısı derecezini analiz edebilirsiniz. Yüz tanıma cihazında ısı eşik dğerleri belirleyip, eşik değerinin üzerinde bulunan kişilere giriş kısıtlanır veya ilgili birimlere bunu bir alarm durumu olarak iletebilirsiniz.

 

Isı değeri ölçümü gibi analizlerin yapılabildiği yüz tanıma terminalleirnde maske kullanım analizi ile isterseniz tüm alanlara isterseniz belirlediğiniz alanlara maskesiz girişi de engelleyebilirsiniz. Maskesiz girişlerin engellenebileceği durumlarda maskesiz yüz lerin tespit edilmesi ile bunu bir alarm durumu gibi ilgili yerlere bildirimini de yapabilirsiniz.