Yüz Tanıma Sistemleri

 

Yüzün biometrik olarak haritası çıkartılıp, işlenebilir data haline çevrilme işlemi olan yüz tanıma sistemleri kopyalanması mümkün olmayan geçiş kontrol sistemi çözümlerindendir. Yüz tanımayı göz, burun, çene ve ağızdan ölçümleme metodu ile bir data oluşturulur ve merkezi panelede bu data verileri saklanır. Tersine mühendislik ile bu dataların tekrar bir yüz haritası çıkartılması imkansız olmak ile birlikte parmak izi sistemi gibi kopyalanamayan en güvenilir çözümler arasındadır.

Sistemin tercih edilmesinde ki en büyük etkenlerden biriside herhangi bir fiziksel temas olmadan giriş ve çıkışların kontrol altında gerçekleşmesini sağlamasıdır.

 

Sistemde dilediğiniz kişilerin yetkileri dahilinde girişlerine izin verebileceğiniz mimariler oluşturulacağı gibi farklı analiz ürünlerinide içinde barındırabilir. Günümüzde korona virüsü insanlarda ilk yüksek ateş belirtisi ile ortay açıkmasından sonra yüz tanıma cihazları ile yüzünü terminal cihazına yaklaştıran kişilerin eş zamanlı olarak yüz ısı derecezini analiz edebilirsiniz. Yüz tanıma cihazında ısı eşik dğerleri belirleyip, eşik değerinin üzerinde bulunan kişilere giriş kısıtlanır veya ilgili birimlere bunu bir alarm durumu olarak iletebilirsiniz.

 

Isı değeri ölçümü gibi analizlerin yapılabildiği yüz tanıma terminalleirnde maske kullanım analizi ile isterseniz tüm alanlara isterseniz belirlediğiniz alanlara maskesiz girişi de engelleyebilirsiniz. Maskesiz girişlerin engellenebileceği durumlarda maskesiz yüz lerin tespit edilmesi ile bunu bir alarm durumu gibi ilgili yerlere bildirimini de yapabilirsiniz.