Adresli Yangın Alarm Sistemi

Temelinde duman algılama, ısı artışı algılama, gaz kaçağı ve benzeri yangın algılama ürünlerinden oluşan entegre bir sistemdir. Yangını olayın gerçekleştiği an algılayıp, yangın anında uygulanacak senaryoyu uygular. Yangın alarm sistemi sadece yangını algılamaz yangın anında söndürme sistemini devreye alabilir veya yangın durumunda asansörü kontrol edebilir.

Yangın alarmı çözümlerinde 2 farklı teknolojik alt yapıya sahip çözümler bulunmakta olup, Konvansiyonel sistemleri daha ekonomik fakat bölgesel tespitler yaparken adresli sistemlerde noktasal tespitler ve entegrasyon imkanı sağlamaktadır. Konvansiyonel sistemleri küçük çaplı işletmelerde ekonomik çözüm taleplerine cevap verirken analog adresli sistemler küçük ve büyük tabir edilen tüm projelerinizde kullanılabilir. Adresli sistemler aynı zamanda entegrasyona açık yapısı ile SCADA sistemi gibi bir çok yerden izleme yapılma olanağı da sağlar.

İtfaiye onaylı sistemlerimiz ile olası yangın durumunda uygulanacak senaryoları belirleyip, yangın anında kaçış planına göre aksiyon almasını sağlayabilirsiniz ve bu sayede can kaybına yol açmadan ortamdan kaçışı kolaylaştırılabilir. Can ve mal kaybını önlemek için geliştirilen bu sistemlerde projelendirme ve uygulama çok hassas bir konu olup, yürürlükte olan yangından korunma tedbirleri yönetmeliğine uygun standartlarında çözüm üretilmelidir.

Günümüzde tüm teknolojik aletlerde olduğu gibi yaşam alanlarımız da; kamu binaları, oteller, hastaneler akıllı hale geliyor. MaviAlarm ın adresli yangın alarm sistemi ile olay yerinin nokta atışı tespiti kolaylaşıyor. Küresel anlamda kalitesini ispatlamış markalarla çalışan MaviAlarm, yüksek hizmet niteliğiyle tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

 

Adresli Yangın Alarm Sistem Elemanları

Gelişmiş cihazlar ile birlikte adreslenebilir yangın alarm sistemleri sunan firmamız, binalarda can ve mal güvenliğini koruyor. Santralden yangına dayanıklı kablo olarak çıkan her bir yangın çevrimi, dedektör, buton, siren gibi elemanlar üzerinden geçerek yine aynı santralde son buluyor. Çevrime dâhil olan dedektör ve butonlar yangın ihbarı için kullanılıyor. Dedektörler duman ve ısıyı algılarken butonlar manuel kullanım için tasarlanıyor. Beam dedektör modelleri depo, hangar gibi yüksek tavanlara sahip alanlarda alıcı verici çifti olarak kullanılıyor. Vericiden çıkan kızılötesi ışınlar alıcı olarak anılan yansıtıcı parçadan vericiye tekrar dönüş yapıyor. Duman oluşan yerlerde geri dönemeyen ışınlar yangının habercisi oluyor. Kanal dedektörleri ise klima santrallerinde ve havalandırma kanallarında tercih ediliyor.

Bir diğer adı loop olan yangın çevrimlerine deprem anında sarsıntıyı algılayan sismik röle modelleri dâhil edilebiliyor. Bazen de mutfak, yemekhane, laboratuvar gibi mahaller için alarm sisteminde LPG dedektörü veya doğal gaz dedektörü tercih ediliyor. Karbonmonoksit dedektörü ise kapalı otopark alanlarında yoğun egzoz gazının tespitinde kullanılıyor. Birbirleriyle aynı çevrimde uyumlu çalışan tüm cihazlar tam koruma hedefliyor.

 

Akıllı Santraller ile Nokta Atışı Yer Tespiti

Adresli yangın alarm sistemlerinde bulunan her bir ihbar cihazına sayısal bir adres veriliyor. Bu adres, cihazların eşsiz kimlik numarası olarak kullanılıyor. Montaj bittikten sonra yangın santraline bilgileri girilen cihazların hangi oda veya mahalde oldukları da işleniyor. Santral, yangın anında dedektör veya butondan gelen sinyal sayesinde olay yerinin bilgisini anında gösteriyor. Böylece operatör ihbar gelen yere daha hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edebiliyor.

Zaman kayıplarının önüne geçen adresli yangın alarm sistemi; özellikle öğrenci yurdu, kamu binası, alışveriş merkezi, hastane ya da otel gibi çok odalı binalarda tercih ediliyor. Yüksek nüfus kapasiteli alanlarda yangın senaryosu da uygulanabiliyor. Bu kapsamda ihbar gelen mahal yakınlarında, asansörlerin belirlenen kata getirilip kapılarının açtırılması, yürüyen merdivenlerin durdurulması, yangın perdelerinin düşürülmesi gibi otomatik aksiyonlar hayata geçirilebiliyor.

 

Yangın algılama sistemi entegrasyona en çok ihtiyaç duyan sistemlerden olup, CCTV kameralar, Acccess kontrol Sistemleri, Turnikeler, Asansörler ve otomatik kapıların tamamı bu sistem ile entegre çalışabilir. Yangın anında yangını ileten dedektörün bulunduğu alandaki CCTV kamerayı izleyip olay ile alakalı canlı görüntü elde edilebilir. Yangın durumunda kapıları tamamen serbest bırakıp asansör kullanım dışı bırakılabilir. Tüm bu entegrasyon çözümleri ihtiyaç durumlarına göre tasarlanır ve sizin için en uygun sistemler önerilir.

Yangın durumunda içeride veya dışarıda sesli ikazlar yapılır ve acil anons sistemi devreye sokulabilir. Sesli ikaz yapan sirenler haricinde anons sistemi ile kaçış planı kaydını tekrarlatabilirsiniz. Otopark alanlarında egzoz gazı salınımı nı tespit eden sistemler ile yoğunlaşan gaz oranını tespit edip, havalandırma sistemini otomatik devreye alır. Sulu söndürmeli sistemlerde borunun içinden su akışı olup olmadığını kontrol eder, Olay anında senaryo dahilinde ise tüm enerjiyi, suyu veya gaz’ ı keser, Yangın merdivenlerine duman dolmaması için basınç fanlarını devreye alır, Asansörü istenilen yerde park edip kullanım dışı bırakır, turnikeleri sürekli geçiş moduna alır, otomatik kapıları açık pozisyona çeker, olayın gerçekleştiği yerdeki kameradan görüntü alır ve tüm bunlar arasında senaryo oluştur. Oluşturduğumuz senaryoda hangi birime hangi zamanda ne komutu vereceğimiz gibi aksiyonlar alırız. Sistemi tüm alanlarda kullanımı söz konusu olduğunda endüstriyel tesislerde Ex-Proof ürünler ile yangın ve alev dedektörü çözümleri ile tüm alanlarda algılama imkanı sunar.

 

Artık bir çok kurum ve kuruluş ta mecburi tutulan yangın alarm sisteminde bazı minimum standartlar getirilmiş olup, TSE bu standartları belirlemiştir. TSE bazı sertifikasyon taleplerinin yanı sıra öncelik ile EN-54-14 standardını kabul etmiştir. EN-54 standardı yangın ve acil anons sistemlerinde olması gereken bir standarttır. Firma olarak Yangın Alarm Sistemi çözümlerinde kullandığımız bazı markalara aşağıdan göz atabilirsiniz. Bosch, Honeywell, Eaton, Cofem, System Sensor, LST, Teletek, Cooper, Morley IAS, Maxlogic

 

Unutmayın Korumak, Kazanmaktan Daha Kolaydır !…