Adresli Yangın Alarm Sistemi

Temelinde duman algılama, ısı artışı algılama, gaz kaçağı ve benzeri yangın algılama ürünlerinden oluşan entegre bir sistemdir. Yangını olayın gerçekleştiği an algılayıp, yangın anında uygulanacak senaryoyu uygular. Yangın alarm sistemi sadece yangını algılamaz yangın anında söndürme sistemini devreye alabilir veya asansörünüzü kontrol edebilir.

Yangın alarmı çözümlerinde 2 farklı teknolojik alt yapıya sahip çözümler bulunmakta olup, Konvansiyonel sistemleri daha ekonomik fakat bölgesel tespitler yaparken adresli sistemlerde noktasal tespitler ve entegrasyon imkanı sağlamaktadır. Konvansiyonel sistemleri küçük çaplı işletmelerde ekonomik çözüm taleplerine cevap verirken analog adresli sistemler küçük ve büyük tabir edilen tüm projelerinizde kullanılabilir. Adresli sistemler aynı zamanda entegrasyona açık yapısı ile SCADA sistemi gibi bir çok yerden izleme yapılma olanağı da sağlar.

İtfaiye onaylı sistemlerimiz ile olası yangın durumunda uygulanacak senaryoları belirleyip, yangın anında kaçış planına göre aksiyon almasını sağlayabilirsiniz ve bu sayede can kaybına yol açmadan ortamdan kaçışı kolaylaştırılabilir. Can ve mal kaybını önlemek için geliştirilen bu sistemlerde projelendirme ve uygulama çok hassas bir konu olup, yürürlükte olan yangından korunma tedbirleri yönetmeliğine uygun standartlarında çözüm üretilmelidir.

Yangın algılama sistemi entegrasyona en çok ihtiyaç duyan sistemlerden olup, CCTV kameralar, Acccess kontrol Sistemleri, Turnikeler, Asansörler ve otomatik kapıların tamamı bu sistem ile entegre çalışabilir. Yangın anında yangını ileten dedektörün bulunduğu alandaki CCTV kamerayı izleyip olay ile alakalı canlı görüntü elde edilebilir. Yangın durumunda kapıları tamamen serbest bırakıp asansör kullanım dışı bırakılabilir. Tüm bu entegrasyon çözümleri ihtiyaç durumlarına göre tasarlanır ve sizin için en uygun sistemler önerilir.

Yangın durumunda içeride veya dışarıda sesli ikazlar yapılır ve acil anons sistemi devreye sokulabilir. Sesli ikaz yapan sirenler haricinde anons sistemi ile kaçış planı kaydını tekrarlatabilirsiniz.

Otopark alanlarında egzoz gazı salınımı nı tespit eden sistemler ile yoğunlaşan gaz oranını tespit edip, havalandırma sistemini otomatik devreye alır. Sulu söndürmeli sistemlerde borunun içinden su akışı olup olmadığını kontrol eder, Olay anında senaryo dahilinde ise tüm enerjiyi, suyu veya gaz’ ı keser, Yangın merdivenlerine duman dolmaması için basınç fanlarını devreye alır, Asansörü istenilen yerde park edip kullanım dışı bırakır, turnikeleri sürekli geçiş moduna alır, otomatik kapıları açık pozisyona çeker, olayın gerçekleştiği yerdeki kameradan görüntü alır ve tüm bunlar arasında senaryo oluştur. Oluşturduğumuz senaryoda hangi birime hangi zamanda ne komutu vereceğimiz gibi aksiyonlar alırız. Sistemi tüm alanlarda kullanımı söz konusu olduğunda endüstriyel tesislerde Ex-Proof ürünler ile yangın ve alev dedektörü çözümleri ile tüm alanlarda algılama imkanı sunar.

Artık bir çok kurum ve kuruluş ta mecburi tutulan yangın alarm sisteminde bazı minimum standartlar getirilmiş olup, TSE bu standartları belirlemiştir. TSE bazı sertifikasyon taleplerinin yanı sıra öncelik ile EN-54-14 standardını kabul etmiştir. EN-54 standardı yangın ve acil anons sistemlerinde olması gereken bir standarttır.

Firma olarak Yangın Alarm Sistemi çözümlerinde kullandığımız bazı markalara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bosch, Honeywell, Eaton, Cofem, System Sensor, LST, Teletek, Cooper, Morley IAS, Maxlogic

Unutmayın Korumak, Kazanmaktan Daha Kolaydır !…