IP Kamera Sistemi

IP Network Kamera Sistemleri adından da anlaşıldığı üzere network altyapısını kullanır ve çalışma mantığı da aynıdır. Elde edilen görüntüler data olarak üretilir ve dijital bir veri olduğu için çok yüksek çözünürlüklerde görüntüler elde edilebilir mimariye sahiptir. Harici bir network ağı ihtiyacı duymaz ve mevcut network ağınızdan çalışabilir. Poe ( data üzerinden enerji iletimi ) özelliği ile harici bir enerji ihtiyacı olmaz ve bağlı bulunduğu etwork switch te poe desteği olması yeterlidir. Analog sistemlere göre çok daha fazla bant genişliği kullanır ve bağlı bulunduğu network ün ihtiyaç olan bant genişliğini destekliyor olması gerekir aksi halde görüntüde donmalar yaşanabilir.

IP Network sistemlerde mimariyi oluşturmak için kullanılacak cihazların tükettiği bant genişlikleri hesaplanır ve buna göre aktif network cihazları tercih edilir. Sistem ONVİF ortak kullanım platformu ile marka bağımsız çalışabilir ve kullanılan kamera A markası iken NVR kaydediciniz B markası olabilir fakat burada aranan kriter ONVİF üyesi markalardır. 

IP kamera çözümleri bilinen en profesyonel sistemler olup, entegrasyon bazlı da çalışabilmektedir. Yangın algılama sistemlerinde yangın hadisesi durumunda ilgili alanda bulunan kameranın operatörün hızlıca görmesini sağlamak gibi bir çok entegrasyon alanları barındırır. Kamera görüntüsü üzerinde belirlenmiş alanları sanal oalrak işaretleyip, bu alanlarda istenilen analizlere göre alarm durumları oluşturabilirsiniz. Oluşturuabilir alarm durumları arasında gözetim birimine hızlı görüntü açma, sesli ikaz ve uyarılar, e-mail bildirimi ve entegre edilmiş 3. parti cihazlara bilgirimler yer almaktadır.

Kameranın izlenebilmesi için herhangi bir kaydediciye ihtiyacı olmadığı gibi niteliğine göre SD kart yuvaları barındırılar ve bu SD kart yuvalarına takılan hafıza kartlarına görüntüler kaydedilebilir. Kaydedilen görüntülerin izlenebilmesi noktasında canlı görüntüyü izlenen tüm platformlardan kayıt dosyalarıda izlenebilir.

Uzak bir lokasyondan izleme statik ip ve QR kod gibi uzak erişim platformlarından yararlanabilirsiniz. Çoğu üretici bu zleme uygulamalarını ücretsiz sunduğu gibi bu uygulamalardan anlık bildirimler de alınabilir.

 

IP tabanlı gözetim ve güvenlik sistemlerinde, tek bir kameradan tutun, yüzlerce kameraya kadar genişleme özelliğine sahiptir. Bu kameralar ise birbirinden bağımsız bir şekilde konfigüre edilip, binlerce kameraya kadar genişleme yapabilir. Her kamera birbirinden farklı olaran konfigüre edilerek, tamamı aynı ya da farklı hızlarda, farklı görüntü çözünürlüklerinde görüntü sağlama ve kayıt etme özelliğine sunar.

 

Düşük kablolama maliyetleri ile beraber kullanım esnekliği gibi avantajlara da sahip olan IP kameralarda data iletimleri için CAT 5 ve CAT 6 gibi hazırda bilgisayar ağlarında kullanılmakta olan bakır teller kullanılmaktadır. Bilgisayar ağı kullanılmakta olan hemen hemen tüm binalarda hazır bir şekilde olan bu kablolar ile oldukça kolay bir şekilde kurulum, hızlı bağlantı, uygun fiyat ve kullanım esnekliği gibi cazip özellikler içerir.

Uzaktan hızlı ve kolay olarak erişme avantajı vardır. Kaydedilen ya da gerçek zamanlı olarak canlı görüntülere, dünyanın herhangi bir yerde hemen, hızlı ve oldukça güvenli bir şekilde erişim ve izleme imkanı bulunur. Video ve ses iletimleri için kameralar ya da video kaynakların haricinde ek olarak donanım ve yazılım gereksinimi aranmaz.

Günümüzde güvenliğin, oldukça önem kazanması ile beraber IP kamera sistemleri, hassas noktalar için tercih edilebilir ve video içi analizlerle plaka okuma, nesnelerin takibi, kişilerin sayımı, hareketli cisim takipleri gibi birçok video analizine gereksinim duyan uygulamalar için IP tabanlı kameralar tercih edilir. Analiz yapıldığı durumda hatasız olması için oldukça keskin çözünürlüklerdeki görüntüler gerekli olur ve bu ihtiyacı da IP kamera sistemleri ile oldukça iyi bir şekilde karşılayabilirsiniz.

IP Network Kamera Sistemleri