IP Kamera Sistemi

 

IP kamera sistemi iş ve yaşam alanlarının güvenliğini sağlamak için başvurulan en etkili çözüm yollarından biridir. Hırsızlık, yaralama, gasp gibi istenmeyen olaylarda suçluların tespit edilmesinde ve cezalandırılmasında kamera sistemlerine başvurulur. Diğer yandan, kamera sistemlerinin caydırıcı etkisi olduğu da bilinen bir gerçektir.

Teknolojinin ilerlemesi ve güvenlik kamerası araçlarının internet tabanlı olarak kullanılabilmesi hayatı kolaylaştıran etkenleri de beraberinde getirir. IP kamera sistemleri, bilinen en profesyonel güvenlik kamera sistemidir ve en geniş bant aralığını kullanır.

IP Network sistemlerde mimariyi oluşturmak için kullanılacak cihazların tükettiği bant genişlikleri hesaplanır ve buna göre aktif network cihazları tercih edilir. Sistem ONVİF ortak kullanım platformu ile marka bağımsız çalışabilir ve kullanılan kamera A markası iken NVR kaydediciniz B markası olabilir fakat burada aranan kriter ONVİF üyesi markalardır.

 

IP Kamera Sistemi Nasıl Çalışır ?

IP kamera sisteminin çalışmasında network alt yapısı aracılık eder. Bilinen kablolu veya kablosuz ağ aracılığı ile görüntüler bir noktada toplanır. IP kamera sisteminin çalışmasında harici bir ağa ihtiyaç olmaz ve mevcut network ağınıza dahil edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ıp kameralar geniş bir bant kullandığından mevcut ağınızı yavaşlatabillir. Görüntünün iletilmesi data verileri ile gerçekleştiğinden ağda olası bir yavaşlık kamera görüntülerinde de gecikmeye sebep olabilir. Kameralar kendi içerisinde bulunan SD kart yuvalarına takılabilecek micro SD kart’ a kayıt yapar ve harici bir kaydediciye ihtiyaç duymaz. SD kart ın kayıt süresi yetersiz gelmesi durumunda Network kayıt cihazı yardımı ile dilediğiniz kadar geçmişe dönük kayıt yapabilecek çözümlere sahip olabilirsiniz.

 

IP Kamera Sisteminin Avantajları

Çevre güvenliğini sağlamak, imalat alanında çalışanları izlemek ve iş kazalarında olayın gerçekleştiği anı görüntülemek tercih sebeplerinin başında gelir. IP kamera sistemi, dijital ve yüksek çözünürlüklü kayıt yaptığı için görüntüler olabilecek en net seviyededir. Mobil uygulama ile eşleştirerek akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar aracılığıyla kamera görüntülerine anında ulaşmanıza imkan sağlayan teknolojisi, güvenliğinizi tehdit eden durumlara tam zamanında ve hızlı müdahale etmenize imkan sağlar.

IP kamera sistemi, uzaktan kontrol edilebilir ve görüntüler uzaklaştırılıp yakınlaştırılabilir. Kolay anlaşılan arayüz tasarımı ile tam bir kullanıcı dostu olan IP kamera sisteminin kurulumu son derece basittir ve sonrasında yüksek bakım maliyetleri gerektirmez. Tasarım, dayanıklılık ve teknolojiyi bir arada sunan IP güvenlik kameraları, düşük maliyeti ve üstün performansı ile beklentileri fazlasıyla karşılayarak sorunsuz çalışan bir sistem sunar. Zifiri karanlıkta görüntü alma kabiliyeti ile gece görüş kameraları olarak bilinirler. Yeni nesil gece dahi renkli gösteren ColurVu ve Full Color kameralar ile karanlıkta renkleri ayırt etmenizi sağlar. Özelliklerine göre Sabit Lens, Varifocal Lensli, Yakınlaştırılabilir Motorize Lensli ve hareket kabiliyeti bulunan PTZ Speed Dome kameralar ile mekanınızın güvenliğini üst seviyeye çıkarır.

 

Teknoloji ile Şekillenen Yeni Nesil IP Kamera Sistemi

Hareket algılama fonksiyonuna sahip olduğu için tüm hareketleri analiz eden IP kamera sistemi ile kaydedilen görüntüleri anlık olarak izleyebilir ya da kayıtlı verilere geriye dönük olarak da ulaşabilirsiniz. Gerçek zamanlı görüntülere ulaşmanıza imkan sağlayan bu sistem, insan ve nesnelerin hareketlerini hareketlerini analiz edebilecek teknolojiye sahiptir.

Farklı lens uzunlukları tercih ederek ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz IP kamera sistemi, yüksek hızlı objektife ve odaklanma özelliğine sahiptir. Sistemin bir diğer avantajı da tüm bu özellikleri sayesinde yangın, su baskını ya da gaz kaçağı gibi tehlike adledebilecek durumları da hızlıca tespit etmesi ve sizi bilgilendirmesidir.

Global markaları bir araya getirerek, ihtiyaçlarınıza uygun güvenlik çözümleri sunan MaviAlarm, fiyat performans ürünü kamera sistemleri ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvende hissetmeniz için her zaman yanınızdadır.

 

IP Network Kamera Sistemleri

 

 

IP kamera çözümleri bilinen en profesyonel sistemler olup, entegrasyon bazlı da çalışabilmektedir. Yangın algılama sistemlerinde yangın hadisesi durumunda ilgili alanda bulunan kameranın operatörün hızlıca görmesini sağlamak gibi bir çok entegrasyon alanları barındırır. Kamera görüntüsü üzerinde belirlenmiş alanları sanal oalrak işaretleyip, bu alanlarda istenilen analizlere göre alarm durumları oluşturabilirsiniz. Oluşturuabilir alarm durumları arasında gözetim birimine hızlı görüntü açma, sesli ikaz ve uyarılar, e-mail bildirimi ve entegre edilmiş 3. parti cihazlara bildirimler yer almaktadır.

 

Kameranın izlenebilmesi için herhangi bir kaydediciye ihtiyacı olmadığı gibi niteliğine göre SD kart yuvaları barındırılar ve bu SD kart yuvalarına takılan hafıza kartlarına görüntüler kaydedilebilir. Kaydedilen görüntülerin izlenebilmesi noktasında canlı görüntüyü izlenen tüm platformlardan kayıt dosyalarıda izlenebilir. Uzak bir lokasyondan izleme statik ip ve QR kod gibi uzak erişim platformlarından yararlanabilirsiniz. Çoğu üretici bu izleme uygulamalarını ücretsiz sunduğu gibi bu uygulamalardan anlık bildirimler de alınabilir.

 

IP tabanlı gözetim ve güvenlik sistemlerinde, tek bir kameradan tutun, yüzlerce kameraya kadar genişleme özelliğine sahiptir. Bu kameralar ise birbirinden bağımsız bir şekilde konfigüre edilip, binlerce kameraya kadar genişleme yapabilir. Her kamera birbirinden farklı olaran konfigüre edilerek, tamamı aynı ya da farklı hızlarda, farklı görüntü çözünürlüklerinde görüntü sağlama ve kayıt etme özelliğine sunar. Düşük kablolama maliyetleri ile beraber kullanım esnekliği gibi avantajlara da sahip olan IP kameralarda data iletimleri için CAT 5 ve CAT 6 gibi hazırda bilgisayar ağlarında kullanılmakta olan bakır teller kullanılmaktadır. Bilgisayar ağı kullanılmakta olan hemen hemen tüm binalarda hazır bir şekilde olan bu kablolar ile oldukça kolay bir şekilde kurulum, hızlı bağlantı, uygun fiyat ve kullanım esnekliği gibi cazip özellikler içerir.

 

Uzaktan hızlı ve kolay olarak erişme avantajı vardır. Kaydedilen ya da gerçek zamanlı olarak canlı görüntülere, dünyanın herhangi bir yerde hemen, hızlı ve oldukça güvenli bir şekilde erişim ve izleme imkanı bulunur. Video ve ses iletimleri için kameralar ya da video kaynakların haricinde ek olarak donanım ve yazılım gereksinimi aranmaz. Günümüzde güvenliğin, oldukça önem kazanması ile beraber IP kamera sistemleri, hassas noktalar için tercih edilebilir ve video içi analizlerle plaka okuma, nesnelerin takibi, kişilerin sayımı, hareketli cisim takipleri gibi birçok video analizine gereksinim duyan uygulamalar için IP tabanlı kameralar tercih edilir. Analiz yapıldığı durumda hatasız olması için oldukça keskin çözünürlüklerdeki görüntüler gerekli olur ve bu ihtiyacı da IP kamera sistemleri ile oldukça iyi bir şekilde karşılayabilirsiniz.