Blog Image

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri ile yeni nesil elektronik güvenlik sistemlerinde can ve mal kayıplarının önlenmesi için hayati önem taşır. Yangın gibi afetleri önlemek, insanların ve diğer canlıların hayatını korumak için tasarlanan en temel güvenlik önlemleri arasında yangın ihbar sistemi yer alır. Bu sistem olası bir yangını henüz başlamadan ya da etrafa yayılarak daha büyük bir hasara neden olmadan saniyeler içerisinde fark eder. Hayati koruma sağlayan bu sistemin kusursuz bir şekilde çalışması, en ufak bir hata ya da sorun çıkmadan işlevini yerine getirmesi gerekir. Yangın algılama sistemleri yangın yönetmeliğine göre tasarlanır ve güvenlik konusunda uluslararası standartlar ölçü olarak kabul edilir.

Yangın Algılama Sistemi Çalışma Prensibi Nedir ?

Yangın algılama sistemi, üzerindeki hassas alıcılar sayesinde herhangi bir tehlike algıladığında ikaz sistemini devreye sokar. Algılama sistemi yangın söndürme işlevine sahip değildir, risk oluşturan durumlarda kişilerin bulundukları mekanı hızlıca boşaltmalarına yardımcı olur. Yangın algılama sistemi oluşan yangını söndürmese de gelişen teknoloji sayesinde yangın söndürme sistemleriyle entegre olabilmektedir.

Yangın algılama sistemine bağlı alıcılar; duman, ısı ve sıcaklık artış hızını tespit eder. Verileri kaydeden sistem raporlama yapabilir. Akıllı cihazlara bağlanabilen yangın algılama sistemi herhangi bir arıza durumunda da önceden belirlenen kişi ve kurumlara bilgi verir. Güvenlik sistemi, olası felaketlerin oluşmasının önüne geçer.

Tehlike Anında Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır ?

İki farklı çeşidi bulunan yangın algılama sisteminin konvansiyonel tipte olanı, belirli bir bölge içerisindeki yangının tespit edilmesi için kullanılır ve “Zone” ismi verilen bölgesel alıcılarla çalışır. Zone üzerine bağlanan dedektörler yangını kısa sürede algılar. Konvansiyonel sistem kompakt yapısıyla kullanım kolaylığı sunar. Genellikle daha küçük bölgelerde kullanımı tercih edilen ürünün bakım maliyeti oldukça düşüktür.

Kompleks yapılarda kullanımı tercih edilen analog adresli algılama sistemleri ise yangının neden kaynaklandığını tespit edebilecek özelliktedir. Hatanın neden kaynaklandığını tespit edebilmek işletme ve kurumların kısa ve uzun vadede maddi kayıplara uğramalarını önler. Çok katlı yüksek binalarda avantaj sağlayan sistem, dedektörler ve modüller sayesinde istenilen bölgeyi kontrol altına alabilmeyi sağlar. Bu sayede aynı bölgede tekrar yangın oluşumu engellenir.

MaviAlarm güvencesiyle sunulan yangın algılama sistemleri, özel mülk ve iş yerlerinizin güvenliğini en üst düzeyde sağlar. Rekabetçi fiyatlarla sektörde öne çıkan firmanın ürünleri, dünya pazarına yön veren global markalardan titizlikle seçilir. Siz de erkenden önlem almak için MaviAlarm’ın sunduğu güvenlik sistemlerini tercih edebilirsiniz.