Blog Image

Yangın Alarmı

Yangın alarmı sistemlerinde konvansiyonel ve adresli algılama çözümleri ile ekonomik veya profesyonel ürünlerden olaşan sistemlere sahip olursunuz. Konvansiyonel sistemin ekonomik bir çözüm olarak sunulmasının yanında orta büyük çaplı projeleriniz de adresli yangın algılama sistemleri tercih edilir.

 

Yangın Alarmı Nasıl Çalışır ?

Algılama yapan aktif dedektörler tiplerine göre duman, ısı veya gaz algılamasını yapar ve bağlı bulunduğu kontrol paneline bilgi iletir. Panel aktif cihazlardan aldığı bilgi ile ortamda bulunan sirenleri veya anons sitemini aktif eder. Sistemde acil durumlar için butonlar bulunur ve acil durum butonuna basarak da alarm aktif edilebilir. Sistem içerisinde kullanılacak dedektörler mekanın şartlarına ve büyüklüğüne uygun adetlerde seçilmelidir. Konvansiyonel sistemlerde bölge bazında bildirimler gelir ve bir bölgeye 20 adet ısı veya duman dedektörü takılabilir. Bölge bazlı bildirim alması sebebi ile ilgili dedektörün bağlı bulunduğu bölgeden alarm sinyalinin geldiği anlaşılır. Fakat adreslenebilir sistemler bu noktada çok daha kullanışlıdır ve dedektör bazlı alarm bildirimleri alınır. Adresli sistemlerde 1 bölge loop olarak adlandırılır ve her bir loop için 128 adet ısı, duman dedektörü, Kırbas buton veya kontrol modülü kullanılabilir. Loop panelde başlayıp hattın en sonundaki dedektörden tekrar panele dönüş ile loop sonlandırılır. Bu sayede hattın 1 tanesinde kopukluk olduğunda diğer hat sistemin devamlılığını sağlar. Her bir bağlantı elemanı adreslenir ve bu sayede her bir eleman için ayrı ayrı aksiyonlar alınabilir. Adreslenebilir sistemlerin diğer bir özelliği ilgili dedektörün kirlilik oranı, alarm eşiği ayarı ve noktasal yer tespiti ile profesyonel ihtiyaçların tamamını karşılar.

 

Yangın Alarmı Fiyatları

Her sistemin kendi içerisinde değişkenleri olmakla beraber yangın alarmı ürünlerinde fiyatlar da değişkenlik gösterir. Mekanınız için öncelikle adresli veya konvansiyonel çözümlerden hangisini tercih etmeliyim sorusunun cevaplanması gerekir. Bu konuda mekanınız için alacağınız itfaiye ruhsatı kapsamında bir sistem tercih ediliyor ve çok riskli bir alan değil ise ekonomik çözüm olan konvansiyonel sistemler tercih edilebilir. Konvansiyonel yangın alarmı fiyatları adresli sistemlerden çok daha uygun olacaktır.

Diğer bir taraftan yangın riskinin yüksek olduğu veya orta ve büyük çaplı mekanlarda adresli sistemler tercih sebebi olmalıdır. Konvansiyonel sistemlerden fiyat olarak yukarıda olması gözetilmeden işletmenize sağlayacağı felaket önleyici bir çözüm olarak değerlendirilmelidir. Adresli sistemler kendi içlerinde marka bağımlı olarak değişik fiyat baremlerine sahip olup, dünyaca kabul görmüş sertifikalara sahip markaların ürünleri tercih edilmelidir.

Yangın Alarmı Markaları

MaviAlarm olarak dünyaca kabul görmüş; Bosch, Honeywell, Eatoon Cooper, Global GFE ve Teletek markalarının partnerliğini yapıyoruz. Avrupa standartları sertifikasına bu markaların yanı sıra yerli üretim olan Mavili Maxlogic ve Codesec markalarında da partnerliğimiz vardır. Yerli üretim markalarında da tüm sertifikasyonlar mevcut olup, yerli ürünlerin sağladığı fiyat avantajlarını müşterilerimize sunuyoruz.