Blog Image

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı geçiş sistemleri; geniş bir kullanım alanı olan, kartların anahtar veya şifre görevi gördüğü yeni nesil güvenlik sistemleridir. Son teknoloji ile üretilen kartlı geçiş sistemi modelleri, evlerden iş yerlerine, kasa, oda, kilit veya turnikelerde kullanılabilir. Günümüzde güvenlik ihtiyacının yanı sıra denetim amaçlı da kullanılabilen şifreli geçiş sistemi, uzun ömürlü ve pratik yazılımlara sahiptir.

 

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi

Kartlı geçiş kontrol sistemleri, kartların yeni nesil bir anahtar görevi görmesini sağlayan ve kapı, kilit veya girişleri kontrol eden yazılımlardan oluşur. Genellikle iş yerlerinde veya laboratuvarlarda tercih edilen bu sistem, yetkili çalışanların belirli alanlara girmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda kilitli odaları diğer bölümlerden ayırır. Kapı kenarına monte edilen kontrol paneli bir yandan da elektriğe bağlanır. Her karta özel olarak üretilen manyetik bant materyalleri, panel ile etkileşime geçtiğinde dalgalar yayar ve kapının açılması için gereken sinyalleri panele gönderir. Kartların oluşturduğu dalgalar panelde öncesinden kurulur ve bu nedenle her odanın kilidi farklıdır. Panelin sıfırlanmadan önce uzun süre kullanılabilmesi için kapı kart okuyucu manyetik dalgalarını yitirmemesi gerekir.

 

Kapı Kart Okuyucu

Kartlı geçiş sistemi, kullanıldığı alana göre çeşitli modellere ayrılır. Bunlardan biri olan manyetik kilit sistemi; genellikle otel, firma, laboratuvar gibi alanlarda görülür. Belirli kapılara kilit görevi gören ve yalnızca yetkili kişilerin girişlerine izin verilen bu sistem, günümüzde kullanılan en etkin güvenlik sistemlerinden biridir. Kartlı turnike sistemleri ise yine kartların manyetik alanları ile tasarlanan ve bina, ofis, okul gibi alanların girişlerinde kimlik kartı yerine kullanılabilen kartlardır. İş yerlerinde çalışanların mesai saatlerini ve giriş çıkışlarını kontrol etmek için kullanılan bu sistem; öğrenci yurtlarında, site ve bina girişlerinde de güvenlik kilidi yerine tercih edilebilir. Geniş bir kullanım alanı ve yazılımsal özellikleri bulunan kartlı geçiş sistemi, kullanımının pratik olmasının yanında verileri güvenli bir şekilde saklamasıyla da öne çıkar. Kilit veya geçiş sistemi olarak kullanılan kartın taklit edilebilmesi mümkün değildir, bu nedenle her kart farklı bir barkoda sahiptir. Mavi Alarm kalitesi ile sunulan kartlı geçiş sistemleri, güvenliği en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur.