Blog Image

Gece Görüş Kamerası

Gece görüş kamerası ve buna bağlı sistemler, ev ve iş güvenliğini sağlamak adına en yararlı sistemlerden biridir. Pek çok hırsızlık ve moral bozucu girişimlerin gece karanlığında yapıldığı düşünüldüğünde, gece görüş özelliği sunan bu kameraların önemi daha da ortaya çıkar.

Gece Görüş Kamerası Nedir?

Düşük ışıklı kameralar olarak da bilinen gece görüş kameraları, gün ışığından farklı olarak kızılötesi tayfı kullanan kamera sistemleridir. Bu sistemler, görünür ışık ya da kızılötesi ışınlar kamera sensörüne çarptığı andan itibaren görüntü üretmeye başlar. Kızılötesi ışınlar (IR ışınlar), görüntüleme bakımından daha uzun dalga boyuna sahiptir ve insan gözü ile algılanamaz. Bu ışınların görülememesinin temel nedeni, insan gözünün algılayabildiği normal ışıktan çok daha uzun dalga boyuna ve düşük bir frekansa sahip olmasıdır. Özellikle kırmızı renk, görünür ışığın en uzun dalga boylarından biri olduğundan kızılötesi olarak isimlendirilir.

Gece görüş kameraları içerisinde renkli olanları da mevcuttur. Işığa karşı son derece hassas olan güçlü görüntü sensörlerine sahip bu kameralar, sensörlerin daha çok görünür ışık emmesini sağlar. Ancak bu kameralar minimum ışık seviyesi altına indiğinde otomatik olarak siyah beyaz moda geçtiğinden, renkli gece görüşü her daim mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu tip kameraların gece karanlığında renkli görüntü üretmeleri için sokak lambası gibi aydınlatma kaynağına ihtiyacı vardır.

Gece Görüş Kamerası Nasıl Çalışır?

Gece görüş kameralarında termal, yıldız ışığı veya IR gibi teknolojiler kullanılır. En yaygın olarak kullanılan IR kamera teknolojisidir. Ancak çok düşük ışık koşullarında da çalışabilen yıldız ışığı (starlight) kameralar da kullanılabilir. Termal teknoloji kullanılan gece görüş kameralarında ise görüntüye giren varlıkların vücut ısılarına göre görüntü elde edilir.

Gece görüş kameraları hareket duyarlı olarak da çalışır. Böylece görüş açısı içerisinde hareket algılandığı zaman gerçek zamanlı uyarılar gönderir. Eğer birisi evinize ya da iş yerinize izniniz olmadan girmeye çalışırsa size uyarı gönderir. Aynı esnada IR ışık ve diğer teknolojiler tarafından kaydedilen net görüntüler, kötü niyetli kişilerin daha kolay tanınmalarını sağlar.

Evinizin ve iş yerinizin geceleri de güven içinde olmasını istiyorsanız can ve mal varlığınızı korumak için gece görüş kameralarından yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki korunmak, sonraki süreçlerle kıyaslandığında daha kolay ve ekonomiktir. MaviAlarm‘da bulabileceğiniz global markalardaki gece görüş kameraları ile kaliteli hizmet güvencesinden faydalanabilir, olası bir felakete karşı kendinizi ve sevdiklerinizi daima koruma altında tutabilirsiniz.