Blog Image

CCTV Güvenlik Kamerası

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamerası günümüzde ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlamak üzere kullanılan teknolojik ekipmanların başında gelir. Diğer adı kapalı devre izleme sistemi olan güvenlik kameraları, 7/24 kayıt yeteneğine sahip olmasıyla hırsızlık ve gasp gibi girişimlere karşı güvenliğin sağlanması için kullanılır.

 

Güvenlik Kamerası Nedir?

CCTV Güvenlik kameraları; görüntüleme cihazının yanı sıra dijital kayıt cihazı, bağlantı ekipmanları ve aksesuarlarından oluşan ve elektrikle çalışan daimi bir izleme sistemidir. Temel ekipman olan kameranın yanında görüntü kalitesi, lens özellikleri, çözünürlük ve diğer teknik detaylara göre farklı isimlerle adlandırılabilir. Kullanım yerine göre de çeşitlilik arz eden bu sistemler iç ve dış mekânlara monte edilebilir. İç mekân güvenlik sistemlerinde aydınlatma ve gece görüşü gibi temel özellikler yer alırken; dış mekân güvenlik kamerası sistemleri ise üst kısmı kapalı olan su ve toz gibi dış çevre koşullarına karşı dayanıklı olan ürünlerdir.

Güvenlik kameraları modellerinde farklılık arz eden diğer bir özellik de kamera görüş mesafesi ve tarama alanıdır. Özellikle geniş alanlar için kullanılan modellerde uzun mesafeli görüş alanını kapsayan modeller kullanılabildiği gibi nispeten daha küçük alanlarda ise kısa mesafede yüksek çözünürlük olanağı sunan güvenlik kamera modelleri tercih edilebilir.

 

Güvenlik Kamerası Nasıl Çalışır?

Güvenlik kamera sistemlerinin kullanılacak alana göre özelleştirilebilen birçok özelliği mevcuttur. Örneğin, çözünürlük konusunda daha etkili bir sistem talep ederseniz IP CCTV sistemler kaliteli bir çözünürlük sunmasının yanı sıra görüntüyü daha büyük şekilde aktarma netliğine de sahiptir. Buna karşın daha küçük iç mekânlarda veya kısa mesafe görüş sunan alanlarda analog CCTV sistemler de tercih edilebilir.

Aydınlatmanın yetersiz olduğu dış mekân alanları ile gece görüş şartları geçerli olan iç mekânlarda IR LED veya ICR sistemine sahip kameralar tercih edilebilir. Bu güvenlik kameraları, net ve kolay şekilde seçilebilen görüntüler kaydeder.

Güvenlik kameralarının görüntüleme sistemlerinin boyutları da önemli bir husustur. Kaydedilen verilerin net ve daha iyi şekilde izlenmesi isteniyorsa 7/24 endüstriyel özelliğine sahip monitörler kullanılmalıdır. Özellikle büyük alanlarda kullanılan çoklu güvenlik kamerası sistemlerinin geniş ve net şekilde izlenebilmesi için 32 inç ve daha büyük monitörlere ihtiyaç duyulabilir.

Güvenlik kamerası bulunan alanlar pek çok kötü amaçlı girişim için caydırıcı özellik sunar. Siz de evinizin ya da iş yerinizin güvenliğini sürdürülebilir kılmak isterseniz Mavi Alarm güvenlik sistemlerinden destek alabilirsiniz.