Blog Image

Adreslenebilir Yangın Alarm Sistemleri

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri, günümüzde her türlü yaşam alanında kullanılan güvenlik sistemleridir. Çeşitli kullanım alanları bulunmasının yanı sıra farklı özelliklere de sahip olan bu sistemler, can ve mal güvenliğini korumak amacıyla günün her saati aktif olarak çalışır. Adreslenebilir yangın alarm sistemleri ise entegrasyona açık olması ve noktasal tespitler yapabilmesiyle öne çıkar.

 

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri, çoğunlukla endüstriyel amaçlı bina, fabrika gibi alanlarda kullanılır. Sisteme bağlı olan her aktif cihazın adresi bellidir. Geniş bir algılama alanı bulunan sistemler, günün her saatinde oluşabilecek ani sıcaklık değişimlerini tespit ederek eş zamanlı alarm ve bildirim özelliği sayesinde kullanıcıyı anında uyarır. Aynı zamanda yüksek binaların güvenliğini sağlamak amacıyla da kullanılan yangın algılama ve uyarı sistemleri, insan gözünün göremediği gaz kaçakları ve ısı değişimini hemen algılar. Turnike, CCTV kamera, asansör, otomatik kapı gibi noktalarla entegre edilebilir.

 

Yangın İhbar Sistemi

Yangın ihbar sistemi adı altında çalışan güvenlik sistemleri, ani ısı değişimlerinde termal kameraları sayesinde belirlenen noktadaki tehlikeyi algılayarak alan sahibine anında uyarı gönderir. Bunun yanı sıra itfaiye, polis gibi teşkilatlara da bildirim göndererek gerekli yardımların alınmasında büyük rol oynar. Optik duman dedektörleri tam olarak hangi noktada yangının başladığını algılar ve nokta atışı müdahalenin yapılmasını sağlar. İç mekanlarda kurulan alarm sistemleri olası doğalgaz ya da LPG ihlalini saptayarak yangının büyümeden önlenmesine olanak tanır. Sahip oldukları manuel alarm özelliği ile tek butona basılarak tüm binada yangın alarmını tetikleyen yangın algılama ve uyarı sistemleri, bina içerisindeki herkesi uyararak can ve mal kaybını önler.

 

Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemleri, konvansiyonel sistemlerin yanı sıra yangının çıkış noktasını tespit ederek anında önlem alınmasını sağlar. Bu nedenle çok katlı binalarda veya geniş depolarda sıklıkla tercih edilir. Son teknolojiyle üretilen bu sistemler kullanıcıya anında uyarı göndererek yetkili mercilerin haberdar edilmesini sağlar. Aynı zamanda yangının kaynağı olabilecek ya da yangını tetikleyebilecek doğalgaz ve elektrik sistemlerini de eş zamanlı olarak kapatır. Kullanım alanına ve algılama menzilinin genişliğine göre çeşitli modelleri bulunan adreslenebilir yangın alarm sistemleri, can ve mal kaybını önlemede önemli bir role sahiptir. Siz de Mavi Alarm ile adresli yangın alarm sistemlerine ulaşabilir, dilediğiniz modeli hemen sipariş verebilirsiniz.